Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: Jolanta Piekarz

Cebulica syberyjska 'Alba'

Scilla siberica 'Alba'
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cebulica syberyjska 'Alba' to bylina cebulowa, która w środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce jest znana z uprawy. To roślina cebulowa osiągająca do 20 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój i długie, lancetowate, mięsiste liście. Cebulica syberyjska 'Alba' kwitnie wczesna wiosną: w marcu i kwietniu. Kwiaty są drobne, dzwonkowate, o białej barwie. Osadzone są na długich, nierozgałęzionych pędach.

Cebulica syberyjska 'Alba' preferuje lekkie, przepuszczalne, próchnicze gleby. Toleruje gorsze typy gleb – oprócz podmokłych oraz suchych. Podłoże warto wzbogacić nawozem organicznym: obornikiem lub kompostem. Cebulicę najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym – wtedy najobficiej kwitnie. W takim wypadku trzeba ją podlewać. Roślina znosi jednak warunki półcieniste i cieniste – rośnie nawet pod koroną drzew i krzewów. Cebule zaleca się wysadzać w sierpniu i wrześniu na głębokości 6-10 cm. Odpowiednia rozstawa między roślinami wynosi 10x10 cm. Roślinę wykopuje się po przekwitnięciu – gdy zaschną jej liście. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Jest mało podatny na choroby i szkodniki.

Cebulica syberyjska 'Alba' dobrze wygląda w ogrodach wielu typów: wiejskich, naturalistycznych, leśnych lub angielskich. Nadaje się na rabaty, do ozdoby skalniaków i pustych miejsc pod koroną drzew i krzewów. Najlepiej uprawiać ją w większych grupach. Bylinę warto łączyć z roślinami okrywowymi.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.