Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: photos.com

Cebulica syberyjska

Scilla siberica
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, niebieska, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - IV
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Cebulica syberyjska jest byliną cebulową z rodziny liliowatych Liliaceae. Pochodzi z Bałkanów, Azji Mniejszej oraz z południowych rejonów Rosji. Z okrągłej cebulki o średnicy do 3 cm wyrastają nad ziemię 3–4 równowąskie liście odziomkowe szerokości 1 cm. Obejmują one nasadami pęd kwiatostanowy i wyrastają do wysokości 20 cm.

Cebulica syberyjska kwitnie w marcu–kwietniu. Kwiaty drobne, dzwonkowate, osadzone na sprężystych szypułkach po 2–3, tworzą kwiatostan groniasty. Kwiaty barwy niebieskiej, u odmian białej lub różowej. Wymaga gleby próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.
Stosowana do ogródków skalnych, grupami na trawnikach lub pomiędzy luźno wysadzonymi krzewami ozdobnymi.

Cebulice syberyjską rozmnaża się przez cebulki przybyszowe lub przez nasiona, które wysiewa się jesienią do gruntu, co 10 cm. Na zimę zagony przykrywa się torfem. Siewki zaczynają kwitnąć po 2–3 latach. Cebule na miejsce stałe wysadza s w rozstawie 15–20 x 10–12 cm. Również wymagają okrycia na zimę.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.