Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Brodia

Brodiea
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska, biała, granatowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Brodia, zwana też hiacyntem kalifornijskim, to roślina cebulowa należąca do rodziny liliowatych Liliaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej. Rodzaj Brodiae obejmuje kilkanaście gatunków.
Brodia kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są dzwonkowate, zebrane w luźne kwiatostany (baldachy) osadzone na łodydze o wysokości 30–45 cm. Kwiaty mogą być fioletowe, niebieskie, granatowe lub białe. Liście są mieczykowate, wąskie, wyrastają po kilka z jednej cebuli.
Brodia wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, próchnicza, żyzna, średnio wilgotna, o obojętnym odczynie.
Cebule brodii sadzi się wiosną (na przełomie kwietnia i maja) do gruntu na głębokość około 10 cm, w odległości 8–15 cm od siebie. Jesienią (na przełomie września i października) cebule należy wykopać i przechować przez zimę w chłodnym, ale zabezpieczonym przed mrozem pomieszczeniu. Można też wykopać cebule od połowy lipca do sierpnia, przesuszyć i ponownie posadzić we wrześniu, pozostawiając je na zimę w gruncie. Konieczne jest wtedy dobre okrycie roślin – tylko tak mają szansę przezimować.
Brodię rozmnaża się przez cebule przybyszowe lub przez nasiona wysiewane w marcu. Rośliny rozmnażane z nasion zakwitają dopiero po kilku latach.
Brodia znakomicie nadaje się do sadzenia w grupach na ogrodowych rabatach (np. razem z innymi roślinami cebulowymi) i obwódkach. Sprawdzi się również na skalniakach. Nadaje się także na kwiat cięty oraz do uprawy doniczkowej w mieszkaniach.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.