Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Bożykwiat Meada

Dodecatheon meadia
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bożykwiat Meada to interesująca, niewielka bylina zaliczana do rodziny pierwiosnkowatych. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, często jest uprawiany jako roślina ozdobna.
Bożykwiat Meada wraz z pędem kwiatostanowym dorasta do 30-40 cm wysokości i tworzy przy ziemi bardzo ładną, gęstą rozetę, złożoną z kilku podłużnych, szerokich, zielonych i niezbyt długich liści (15-20 cm długości). Wiosną (maj-czerwiec) z rozety wyrasta sztywny, brązowy pęd kwiatostanowy, na szczycie którego rozwijają się niewielkie, różowe kwiaty, zebrane w baldachowate, zwisające, luźne kwiatostany. Pojedynczy kwiat ma pięć wąskich działek kielicha, silnie wygiętych do tyłu, przez co na zwisającym kwiatostanie wyglądają, jakby rosły w górę (budową przypominają nieco kwiaty cyklamena). Działki kielicha mają barwę różową i mają u podstawy białą oraz żółtą obwódkę, otaczającą wystający słupek i pręciki. Krótko po przekwitnieniu, roślina zasusza zieloną część naziemną i przechodzi w stan spoczynku, dlatego należy zaznaczyć miejsce, w którym rosła, aby przypadkowo jej nie wykopać lub nie uszkodzić znajdującej się pod ziemią bulwy. Z tego samego powodu warto zaplanować nasadzenia tak, aby w pobliżu bożykwiatów znajdowały się rośliny zdobiące rabatę przez resztę sezonu.

Bożykwiat Meada to roślina wymagająca dość szczególnych warunków uprawy. Oczekuje stanowiska półcienistego oraz żyznego, próchniczego i wilgotnego podłoża, najlepiej o obojętnym odczynie. Roślina nie znosi przesuszania, a na niedobór wilgoci reaguje natychmiastowym więdnięciem liści.
Bożykwiat Meada w naszych warunkach klimatycznych jest wystarczająco mrozoodporny i nie wymaga okrywania na zimę. Roślinę najlepiej rozmnażać wegetatywnie przez podział bulw zaraz po kwitnieniu lub za pomocą sadzonek korzeniowych. Młode rośliny można też uzyskać z nasion, jednak siewki mogą dość znacznie różnić się od egzemplarza matecznego.
Bożykwiat Meada to bardzo wdzięczna bylina, nadająca się do uprawy w ogrodach naturalistycznych, leśnych oraz na bardziej wilgotnych miejscach w ogrodach skalnych. Dobrze komponuje się z niewielkimi paprociami lub z orlikami. Warto też poszukać jej odmian, które posiadają ciekawe zabarwianie kwiatów, np. 'Alba' (kwiaty białe) czy 'Red Colors' (kwiaty czerwonofioletowe).

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.