Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Amarylis

Amaryllis belladonna
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Amarylis to roślina cebulowa należąca do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). W środowisku naturalnym występuje w Afryce Południowej.  Amarylis ma pokrój wzniesiony, dorasta do 70 cm wysokości. Liście rośliny są długie, grube, równowąskie.

Amarylis kwitnie w stanie bezlistnym (to jedna z cech odróżniająca amarylisa od zwartnicy). Kwiaty są okazałe, lejkowate, zebrane grupowo (6-12) na długim pędzie kwiatostanowym. Mogą mieć różną barwę – najczęściej białą, różową lub czerwoną. Amarylis kwitnie najczęściej od sierpnia do września.

>>Przeczytaj też: Amarylis i hippeastrum: dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Uprawa amarylisa

Amarylis lubi stanowiska jasne, wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Preferuje żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby. Zaleca się także stosować warstwę drenażową. Cebule sadzi się w maju na głębokości około 8 cm. W czasie okresu wegetacyjnego roślinę należy regularnie podlewać i nawozić (najlepiej nawozami ze zwiększoną ilością fosforu). Nie można przesadzać z ilością wody – zalewanie może doprowadzić do gnicia cebuli. Bylina wytwarza liście, które zamierają przed kwitnieniem. Po kwitnieniu – gdy pęd kwiatostanowy zacznie żółknąć – należy zaprzestać podlewania.

Cebule amarylisa wykopuje się w październiku. Należy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia (5-10 st. C) i przechowywać w suchym torfie lub piasku. Amarylis można rozmnożyć przez oddzielenie cebul przybyszowych.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe kwitnące zimą. Poradnik: gdzie i jak kupować rośliny doniczkowe kwitnące zimą

Zastosowanie amarylisa

W krajach o łagodniejszym klimacie amarylis jest cenioną rośliną rabatową. W Polsce można uprawiać go w doniczkach w domach, ogrodach zimowych i okresowo na balkonach bądź tarasach (latem). Uprawa ogrodowa w gruncie jest zbyt ryzykowna.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.