Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Cebulowe
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Acidantera = mieczyk abisyński

Acidanthera bicolor
Kategoria: Cebulowe
Podlewanie:
Pokrój:
Wysokość: do 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Acidantera jest bulwiastą byliną z rodziny irysowatych, której ojczyzną są tropikalne rejony Afryki Wschodniej. Znanych jest około 25 gatunków acidantery, jednak znaczenie uprawowe ma przede wszystkim jeden z nich - acidantera dwubarwna (mieczyk abisyński). Ta egzotyczna piękność jest bliską krewną mieczyka, o czym mogą świadczyć łudząco podobne, zielone, mieczowate liście. Kwiaty acidantery dwubarwnej są jednak mniejsze niż u mieczyków i występują jedynie w kolorze białym. Dodatkową ich ozdobą jest niewielka, bordowa lub fioletowa plamka, znajdująca się u nasady każdego płatka korony. Kwiaty zebrane są po kilka w bardzo luźny, kłosowy kwiatostan (wysokości około 1 m.) i pojawiają się na roślinie w drugiej połowie lata (sierpień-wrzesień). Acidantera najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, chociaż zniesie także niewielki półcień. podłoże dla acidantery powinno być lekkie, próchnicze i niezbyt mokre, o pH zbliżonym do obojętnego.
Ponieważ acidantera jest rośliną klimatu tropikalnego, nie znosi niskich temperatur i musi zimować w pomieszczeniu. Dlatego też kiedy jesienią liście zaczynają zasychać (pod koniec października), bulwy należy wykopać, podsuszyć i oczyścić z resztek liści oraz łusek. Tak przygotowane i przysypane suchym torfem można przechowywać do wiosny w niezbyt chłodnym pomieszczeniu (15-17 st.C). Przed ponownym wysadzeniem, warto zaprawić bulwy zaprawą nasienną, w celu uniknięcia chorób.
Acidenterę można rozmnażać za pomocą bulwek przybyszowych, które roślina wytwarza w dużej ilości. Acidantera znakomicie sprawdza się jako ozdobna roślina rabatowa, ale nadaje się również do uprawy na kwiat cięty.

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.