Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Żurawka krwista

Heuchera sanguinea
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 20 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów: czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawka krwista prawdopodobnie swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce jest znana i chętnie wykorzystywana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).

>>Przeczytaj też: Żurawki: byliny o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty

Żurawka krwista - opis

Żurawka krwista jest byliną szybko rosnącą. Ma kępiasty, dość zwarty pokrój. Osiąga od 20 do 60 cm wysokości. Pędy są silnie ulistnione, liście zielone ze srebrzystym wzrokiem na blaszce liściowej, lekko klapowane, z karbowanymi brzegami. Okres kwitnienia żurawki krwistej rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Czerwone lub szkarłatne, dzwonkowate kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Latem na roślinie pojawiają się owoce - torebki, które zawierają liczne brązowe nasiona.
Żurawka krwista to roślina łatwa w uprawie, niewymagająca w stosunku do gleby, odporna na mróz, polecana na delikatnie ocienione rabaty. Na miejscach słonecznych rośnie bardzo dobrze, tylko jeśli gleba jest stale lekko wilgotna. Jest wytrzymała na letnie upały.

>>Przeczytaj też: Żuraweczki – byliny o ozdobnych liściach: uprawa i zastosowanie. ZDJĘCIA ciekawych odmian żuraweczek

Żurawka krwista - warunki uprawy i pielęgnacja

Żurawka krwista najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i półcienistym. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz przewiewne. Gatunek jest wytrzymały na suszę, ale może przemarzać w bezśnieżne zimy, dlatego na zimę lepiej okryć młode okazy agrowłókniną lub stroiszem . Raz na jakiś czas warto wzmocnić glebę kompostem lub obornikiem, ewentualnie zastosować nawóz mineralny do roślin kwitnących. Rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion, a także wegetatywnie przez sadzonkowanie.

Żurawka krwista - zastosowanie

Żurawka krwista może być wykorzystywana jako roślina okrywowa oraz na skalniak. Dość szybko rośnie, dlatego w niedługim czasie zapełni pustą przestrzeń. Z powodzeniem można ją wykorzystać na kwiaty cięte, a także w bukieciarstwie na suche bukiety. Można spotkać ją zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej w parkach i na skwerach.

Poznaj inne żurawki:

 

 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.