Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Żurawka drżączkowata 'Titania'

Heuchera x brizoides 'Titania'
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawka drżączkowata 'Titania' to bylina o dekoracyjnych liściach i kwiatach.
Liście żurawki 'Titania' są ciemnozielone, sercowate, z powcinaną blaszką liściową, rosną na długich ogonkach i tworzą kulistą kępę liści dorastającą do 30 cm wysokości. Liście drżą charakterystycznie podczas podmuchów wiatru (stąd nazwa rośliny: żurawką drżączkowata). Od maja do końca sierpnia na bezlistnych łodygach wysokości 60 cm tworzą się różowe kwiatostany złożone z pojedynczych kwiatów, które są drobne i dzwonkowate. Po kwitnieniu kwiatostany należy ściąć.
Żurawka 'Titania' najlepiej rośnie na stanowisku lekko zacienionym lub słonecznym. Lubi wilgotną, przepuszczalną, żyzną i próchniczną glebę o odczynie obojętnym. Wymaga podlewania w okresie upałów, gdyż źle znosi suszę.
Żurawka 'Titania' nie lubi sąsiedztwa chwastów, z którymi konkuruje o wodę, dlatego też ziemię wokół żurawek warto ściółkować czarną folią ogrodniczą lub korą sosnową. Liście żurawki są w pełni lub częściowo zimozielone, a cała roślina jest odporna na mróz. Młode żurawki warto jednak zabezpieczyć przed mrozem obsypując ich podstawę pędu korą lub torfem.
Żurawki najlepiej wyglądają posadzone w niewielkich grupach po kilka roślin w odstępach 20-30 cm. Można je sadzić na rabatach lub na skalniakach. Doskonale wyglądają w sąsiedztwie innych bylin o ozdobnych liściach, np. host lub bergenii. Żurawki można także sadzić w doniczkach i uprawiać na tarasie lub balkonie. Trzeba je wtedy częściej podlewać, a na zimę najlepiej zadołować w ziemi lub zabezpieczyć donicę styropianem.


Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.