Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żurawka drobnokwiatowa

Heuchera micrantha
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: purpurowa, zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żurawka drobnokwiatowa to zimozielona bądź półzimozielona bylina z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).

Żurawka drobnokwiatowa – opis

Żurawka drobnokwiatowa tworzy dość zwarte kępy dekoracyjnych liści, które wyrastają z krótkiego kłącza (u jego podstawy wiosną wyrastają nowe rozety). Ponad nimi wznoszą się pędy kwiatostanowe, na których osadzone są smukłe, wiechowate kwiatostany składające się z drobnych rurkowatych, kremowych lub różowych kwiatów. Kępy liści osiągają od 15 do 30 cm wysokości, a pędy kwiatostanowe dorastają do 50–60 cm. Żurawka drobnokwiatowa kwitnie w od czerwca do sierpnia (czasem może rozpocząć kwitnienie już w maju i przedłużyć je do września).
Liście żurawki drobnokwiatowej są sercowate, w odcieniach zieleni i purpury, często z wyraźnym żyłkowaniem. Mają różnie ukształtowane brzegi blaszek.

>>Przeczytaj też: Żurawki: byliny o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty

Żurawka drobnokwiatowa – warunki uprawy

Żurawka drobnokwiatowa potrzebuje średnio nasłonecznionego (źle znosi pełne nasłonecznienie) lub półcienistego stanowiska. W cieniu liście gorzej się wybarwiają i często matowieją. Podłoże powinno być żyzne, zasobne w próchnicę, średnio wilgotne, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

>>Przeczytaj też: Żuraweczki – byliny o ozdobnych liściach: uprawa i zastosowanie. ZDJĘCIA ciekawych odmian żuraweczek

Żurawka drobnokwiatowa – pielęgnacja

Podłoże, w którym rośnie żurawka drobnokwiatowa powinno być stale umiarkowanie wilgotne (ale nie mokre). Wiosną i latem warto zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym, a jesienią nawieźć kompostem (rozkładając jego warstwę wokół rośliny). Przekwitłe kwiatostany i zasuszone liście należy systematycznie usuwać.
Warto jesienią lekko okryć roślinę, bowiem w bezśnieżne i mroźne zimy może przemarzać. Co kilka lat należy odmłodzić roślinę dzieląc kępy.
Żurawkę drobnokwiatową rozmnaża się przez podział kęp i oddzielanie krótkopędów wiosną lub pod koniec lata. Młode rośliny sadzi się w odległości około 50 cm od siebie. Zanim się rozrosną i liście zakryją powierzchnię gleby, należy regularnie odchwaszczać i spulchniać ziemię między roślinami.

Żurawka drobnokwiatowa – zastosowanie

Żurawka drobnokwiatowa doskonale nadaje się na rabaty w miejscach lekko zacienionych, skalniaki, do tworzenia obwódek i kobierców oraz obsadzania skarp i brzegów zbiorników wodnych. Znakomicie wygląda w kompozycjach z innymi bylinami o ozdobnych liściach, np. funkiami, bodziszkami czy trawami ozdobnymi. Można ją też z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Poznaj inne żurawki:

 

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.