Żółwik ukośny - Chelone obliqua

2020-07-16 15:36

Żółwik ukośny (ang. Turtlehead) to bylina z rodziny babkowatych (Plantaginaceae), zimująca w gruncie (wiosną dość późno „wychodzi” z ziemi).

Żółwik ukośny
Autor: www.thinkstockphotos.com Żółwik ukośny

Spis treści

  1. Żółwik ukośny - opis
  2. Żółwik ukośny – warunki uprawy
  3. Żółwik ukośny – zastosowanie

Żółwik ukośny - opis

Osiąga 40–60 cm wysokości. Rozrasta się dzięki kłączom, z których wyrastają wzniesione, sztywne pędy. Okres kwitnienia żółwika ukośnego rozpoczyna się pod koniec lata (w sierpniu) i trwa do października (nawet do przymrozków). Największą ozdobą rośliny są różowe (najczęściej), białe lub kremowe kwiaty, zebrane po kilka w kłosowate kwiatostany osadzone na sztywnych pędach. Kwiaty przypominają kwiaty lwiej paszczy. Ciekawostką jest to, że pozostają zamknięte przez większość okresu kwitnienia, a otwierają się dopiero pod koniec kwitnienia (krótko przed opadnięciem – wtedy kwiat przypomina głowę żółwia – stąd nazwa rośliny).Liście żółwika są ciemnozielone, lancetowate, mają ząbkowane brzegi.

Żółwik ukośny – warunki uprawy

Żółwik ukośny jest rośliną dość łatwą w uprawie, mało wrażliwą na choroby i szkodniki. Jej zaletą jest także całkowita mrozoodporność. Nie ma szczególnych wymagań w stosunku do podłoża, choć najlepiej rośnie w glebie żyznej, wilgotnej, gliniastej. Stanowisko może być słoneczne (konieczne wtedy jest podlewanie, aby podłoże było stale wilgotne), półcieniste, a nawet zacienione (ale wtedy roślina będzie słabiej kwitła i może wylegać).Warto wiosną zasilić żółwika nawozem wieloskładnikowym – poprawi to wybarwienie kwiatów i liści.Roślinę rozmnaża się generatywnie przez nasiona (konieczna ich wcześniejsza stratyfikacja) albo wegetatywnie przez podział rozrośniętych egzemplarzy (dzieli się od maja do czerwca). Można też rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.

Żółwik ukośny – zastosowanie

Żółwik ukośny sprawdzi się na rabatach bylinowych, gdzie ze względu na dość późny okres kwitnienia, ożywi kompozycję w okresie jesiennym. Najlepiej sadzić go w grupach. Można obsadzać nim brzegi zbiorników wodnych, a także sadzić na skalniakach. Doskonale wygląda w połączeniu z iglakami oraz bylinami o srebrzystych liściach. Żółwik nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko pócieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Wysokość 40 cm - 60 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Jak sadzić drzewa i krzewy