Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Żółwik ukośny

Chelone obliqua
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VIII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żółwik ukośny (ang. Turtlehead) to bylina z rodziny babkowatych (Plantaginaceae), zimująca w gruncie (wiosną dość późno „wychodzi” z ziemi).

Żółwik ukośny - opis

Osiąga 40–60 cm wysokości. Rozrasta się dzięki kłączom, z których wyrastają wzniesione, sztywne pędy.
Okres kwitnienia żółwika ukośnego rozpoczyna się pod koniec lata (w sierpniu) i trwa do października (nawet do przymrozków). Największą ozdobą rośliny są różowe (najczęściej), białe lub kremowe kwiaty, zebrane po kilka w kłosowate kwiatostany osadzone na sztywnych pędach. Kwiaty przypominają kwiaty lwiej paszczy. Ciekawostką jest to, że pozostają zamknięte przez większość okresu kwitnienia, a otwierają się dopiero pod koniec kwitnienia (krótko przed opadnięciem – wtedy kwiat przypomina głowę żółwia – stąd nazwa rośliny).
Liście żółwika są ciemnozielone, lancetowate, mają ząbkowane brzegi.

Żółwik ukośny – warunki uprawy

Żółwik ukośny jest rośliną dość łatwą w uprawie, mało wrażliwą na choroby i szkodniki. Jej zaletą jest także całkowita mrozoodporność. Nie ma szczególnych wymagań w stosunku do podłoża, choć najlepiej rośnie w glebie żyznej, wilgotnej, gliniastej. Stanowisko może być słoneczne (konieczne wtedy jest podlewanie, aby podłoże było stale wilgotne), półcieniste, a nawet zacienione (ale wtedy roślina będzie słabiej kwitła i może wylegać).
Warto wiosną zasilić żółwika nawozem wieloskładnikowym – poprawi to wybarwienie kwiatów i liści.
Roślinę rozmnaża się generatywnie przez nasiona (konieczna ich wcześniejsza stratyfikacja) albo wegetatywnie przez podział rozrośniętych egzemplarzy (dzieli się od maja do czerwca). Można też rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych.

Żółwik ukośny – zastosowanie

Żółwik ukośny sprawdzi się na rabatach bylinowych, gdzie ze względu na dość późny okres kwitnienia, ożywi kompozycję w okresie jesiennym. Najlepiej sadzić go w grupach. Można obsadzać nim brzegi zbiorników wodnych, a także sadzić na skalniakach. Doskonale wygląda w połączeniu z iglakami oraz bylinami o srebrzystych liściach. Żółwik nadaje się także do uprawy w pojemnikach.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.