Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Złotospor wirginijski

Chrysogonum virginianum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złotospor wirginijski pochodzi z Ameryki Północnej, konkretniej ze wschodniej części USA. W Polsce również można go spotkać zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w nasadzeniach miejskich. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa to złota gwiazda.

Złotospor wirginijski - opis

Złotospor wirginijski to bylina p płożącym, dywanowym pokroju i giętkich, gęsto ulistnionych pędach. Dorasta od 15 do 30 cm wysokości, oraz nawet do 1 m szerokości. Jajowato-eliptyczne z ząbkowanym brzegiem liście umieszczone są na długich ogonkach. Cechą charakterystyczną rośliny jest długie i obfite kwitnienie, które może trwać od maja do września (wszystko zależy od warunków pogodowych). W tym czasie roślina wręcz obsypana jest intensywnie żółtymi, najczęściej 5-6 płatkowymi kwiatami.

Złotospor wirginijski - warunki uprawy

Złotospor wirginijski dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Idealne będzie dla niego podłoże żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Im lepsza wilgotność (ale z przewiewną glebą), tym dłużej roślina jest zdolna do produkcji i wydawania kwiatów w danym sezonie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, dlatego bez problemu nadaje się do sadzenia w naszym klimacie.

Złotospor wirginijski - pielęgnacja

Złotospor wirginijski to bardzo wdzięczna roślina. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe, nie będzie wymagała intensywnej pielęgnacji. Istotne jest podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Jeśli zależy nam na większych kwiatach, warto raz na jakiś czas wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym.
Złotospor łatwo rozmnożyć przez podział rośliny lub przez nasiona.

Złotospor wirginijski - zastosowanie

Złotospor wirginijski nadaje się do małych i dużych ogrodów. Szybko i gęsto zadarnia wolne przestrzenie, może być ciekawym tłem dla wyższych roślin. Dobrze sprawdzi się posadzony na niskich rabatach oraz w pobliżu murków i kamieni. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki glebowe, to może rosnąć również w pojemnikach, ale powinny one być szerokie i dość płytkie. Złotospor to ciekawy i świetlisty element ogrodu ze względu na jaskrawe i długo utrzymujące się na roślinie kwiaty.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.