Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Magdalena Michalak

Złocień wielki 'Leumayel' = Jastrun wielki 'Leumayel'

Chrysanthemum maximum 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS), syn. Leucanthemum maximum 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS)
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty, krzaczasty
Wysokość: do 45 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae), wyselekcjonowana przez Sygenta Flowers przed 2005 rokiem, dostępna w handlu od 2006 roku.

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) to szybko rosnąca roślina, dorastająca do 45 cm wysokości, o krzaczastym, mocnym pokroju sztywnych, ulistnionych pędów, odpornych na wiatr, zakończonych dużymi, trwałymi (również przy złej pogodzie) dużymi, koszyczkami kwiatowymi, które wyrastają nad rozetą ciemnozielonych, kontrastowych w stosunku do kwiatów, długich, lancetowatych, częściowo zimozielonych liści odziomkowych.

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) kwitnie od czerwca do września. Kwiaty języczkowe w koszyczkach są jasnożółte, z czasem jaśniejące, osadzone w jednym okółku (koszyczki pojedyncze). Kwiaty rurkowe - złocistożółte.

Bylina ta wymaga gleby żyznej, próchniczej, nieco gliniastej, przepuszczalnej (ale nie za suchej) o pH 5,5-6,5. Jest odporna na niską temperaturę, strefa mrozoodporności 5. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. W cieniu znacznie gorzej kwitnie. Konieczne jest jej nawożenie: wiosną stosuje się np. gnojowicę, a po 10–14 dniach nawozy mineralne. Drugi raz rośliny nawozi się po kwitnieniu. Większość odmian co 2–3 lata należy przesadzić na nowe miejsce.

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) sadzi się na rabatach, w ogrodach przydomowych. Może być również sadzony w pojemnikach. Doskonale nadaje się do naturalistycznych założeń ogrodowych i parkowych. Może być również wykorzystywany jako kwiat cięty.

Rozmnaża się go przez podział roślin albo przez sadzonki zielne, wczesną wiosną lub po kwitnieniu, gdy zaczynają wybijać nowe pędy. Sadzonkuje się do ciepłych inspektów, po czym wysadza się do doniczek i z nich dopiero do gruntu.

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.