Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Złocień wielki = Jastrun wielki

Chrysanthemum maximum, syn. Leucanthemum maximum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biało-żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień wielki to bylina z rodziny astrowatych Asteraceae, rośnie dziko w Pirenejach.

Złocień wielki – opis

Dorasta do 50–100 cm wysokości, ma sztywne, ulistnione pędy zakończone koszyczkami kwiatowymi średnicy 10–15 cm, które wyrastają nad rozetą długich, lancetowatych liści odziomkowych. Złocień wielki kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty złocieni języczkowe w koszyczkach są białe, mogą być osadzone w jednym lub kilku okółkach (koszyczki pojedyncze) lub zajmować prawie cały kwiatostan (koszyczki pełne). Złocień wielki sadzi się na rabatach, nadaje się też na kwiat cięty.

Złocienie – wymagania i uprawa

Bylina ta wymaga gleby żyznej, próchniczej, nieco gliniastej, przepuszczalnej (ale nie za suchej) i alkalicznej. Jest odporna na niską temperaturę. Konieczne jest jej nawożenie: wiosną stosuje się gnojowicę, a po 10–14 dniach nawozy mineralne. Drugi raz rośliny nawozi się po przekwitnieniu. Większość odmian co 2–3 lata należy przesadzić na nowe miejsce.

Złocienie rozmnaża się go przez podział roślin albo przez sadzonki zielne, wczesną wiosną lub po kwitnieniu, gdy zaczynają wybijać nowe pędy. Sadzonkuje się do ciepłych inspektów, po czym wysadza się do doniczek i z nich dopiero do gruntu. Rzadziej rozmnaża się złocień przez nasiona, gdyż rośliny potomne rozmnożone generatywnie nie powtarzają w pełni cech roślin matecznych. Nasiona sieje się w końcu marca lub w kwietniu na zagony.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.