Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Złocień różowy

Chrysanthemum coccineum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Złocień różowy swoje korzenie ma na Kaukazie. Ze względu na pochodzenie nazywana jest również perską chryzantemą. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Złocień różowy - opis

Złocień różowy to bylina o wyprostowanym pokroju, który z czasem staje się delikatnie krzaczasty. Roślina zazwyczaj osiąga od 50 do 60 cm wysokości. Ma dość sztywne i rozgałęzione pędy oraz zielone, podwójnie pierzaste liście wyrastające głównie u podstawy. Okres kwitnienia złocienia różowego przypada od maja-czerwca nawet do września. Kwiaty przeważnie pojawiają się w drugim roku  uprawy, są zebrane w koszyczki - w środku żółte kwiaty rurkowate, otaczają je różowe lub czerwonawe kwiaty języczkowe. Owocem są niełupki. Roślina chętnie odwiedzana jest przez owady.

>> Przeczytaj też: Owady pożyteczne w ogrodzie: owady zapylające i owady drapieżne

Złocień różowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Złocień różowy lubi miejsca słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. W cieniu zdecydowanie słabiej kwitnie. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i dość zwięzłe, nawet wręcz ciężkie. Aby roślina lepiej rosła warto zadbać o lekko kwaśny odczyn gleby. Jest to roślina dość wytrzymała.
Jeśli po kwitnieniu roślinę przytniemy, możliwe że jeszcze w tym sezonie zakwitnie drugi raz. Podczas dużych upałów wskazane jest regularne podlewanie rabaty ze złocieniem. Na początku sezonu roślinę warto wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla roślin kwitnących lub podsypać kompostem czy obornikiem.
Złocień różowy rozmnaża się przez wysiew nasion, ewentualnie wegetatywnie przez podział rośliny (najlepiej po kwitnieniu).

>> Poznaj też: Złocień maruna

Złocień różowy - zastosowanie

Złocień różowy to znakomita roślina na rabaty przydomowe. Efektownie wygląda posadzona w grupie. Bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie innych złocieni oraz np. astrów. Może być wykorzystywany w zieleni miejskiej. Sprawdzi się również w bukieciarstwie - nadaje naturalistyczny charakter kompozycjom w wazonie.

>> Przeczytaj też: Złocień krzewiasty (Argyranthemum) – ciekawa kwitnąca roślina balkonowa i rabatowa. Zdjęcia odmian

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.