Zerwa kulista - Phyteuma orbiculare

2020-07-16 15:36

Zerwa kulista pochodzi z Europy oraz Azji. W Polsce można ją spotkać w naturze, jednak rzadko (najczęściej w górach Karpatach oraz Sudetach), w północnej części naszego kraju nie występuje wcale, jednak tam można uprawiać ją jako roślinę ozdobną. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Zerwa kulista
Autor: www.gettyimages.com Zerwa kulista

Spis treści

  1. Zerwa kulista - opis
  2. Zerwa kulista - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Zerwa kulista - zastosowanie

Zerwa kulista - opis

Zerwa kulista jest byliną. Ma wzniesiony pokrój. Najczęściej osiąga od 15 do nawet 50 cm wysokości (odmiany hodowlane są zdecydowanie wyższe niż okazy występujące rodzimie w naszym kraju). Łodyga zerwy jest cienka i dość delikatna. Delikatnie owłosione, zielone liście najczęściej są kształtu lancetowatego lub lekko jajowatego, choć mogą być także sercowate i karbowane. Liście położone wyżej na łodydze najczęściej są bezogonkowe, lancetowate, równowąskie, mogą mieć szeroką nasadę.

Zerwa kulista kwitnie dość długo: od maja nawet do sierpnia, wszystko zależy od warunków pogodowych i uprawowych. Kwiaty są niezwykle ozdobne, zebrane w kulistą główkę (stąd nazwa gatunkowa rośliny) na szczycie łodygi, mają ciemnoniebieski lub fioletowoniebieski kolor. W miejsce kwiatów jesienią na roślinie pojawią się owoce - torebki o trzech komorach, otwierających się się na bokach. Roślina może sama się rozsiewać - roznoszona jest przez wiatr lub owady. Zerwa kulista tworzy silnie rozgałęzione kłącze, podziemne.

Zerwa kulista - warunki uprawy i pielęgnacja

Zerwa kulista może rosnąć zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Podłoże powinno być żyzne i przewiewne. Obowiązkowy jest dobry drenaż. Roślina nie lubi zalewania - prowadzi to szybko do chorób grzybowych. Roślina jest w pełni mrozoodporna i bez problemu sprawdza się w naszym klimacie. Przez cały okres wegetacji roślinę należy podlewać umiarkowanie. Raz na jakiś czas warto zerwę zasilić wieloskładnikowym nawozem mineralnym. Dodatkowo na wiosnę co roku glebę warto wzbogacać kompostem. Zerwa rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion, a także w sposób wegetatywny przez podział kłączy.

Zerwa kulista - zastosowanie

Zerwa kulista najczęściej wykorzystywana jest na skalniakach, gdzie doskonale komponuje się z głazami, kamieniami i innymi roślinami skalnymi. Dobrze sadzić ją w okolicach murków, można wykorzystać ją również na obwódki. Ze względu na swą wyjątkową dekoracyjność, warto sadzić ją w wyeksponowanych miejscach. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowoniebieska
Pokrój wzniesiony
Wysokość 15 cm - 50 cm