Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Żeleźniak krzewiasty

Phlomis fruticosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, krzaczasty
Wysokość: 90 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żeleźniak krzewiasty swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce to jeden z najczęściej uprawianych gatunków żeleźniaka. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Żeleźniak krzewiasty - opis

Żeleźniak krzewiasty to roślina zimozielona, wieloletnia, jednak nie jest to gatunek długowieczny (w dobrej kondycji będzie rósł przez 4-5 lat). Ma wzniesiony, krzewiasty pokrój. Z czasem okazy tworzą zwarte, dość wysokie kępy. Przeważnie osiąga 90-100 cm wysokości. Pędy są sztywne, szarozielone, a liście lancetowate, szarozielone, owłosione.
Okres kwitnienia żeleźniaka krzewiastego rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do września. Intensywnie żółte, rurkowate kwiaty zebrane są w okółki. Są silnie miododajne, wyglądem i zapachem przyciągają owady. Jesienią pojawiają się owoce - rozłupnie rozpadające się na cztery brązowe rozłupki.

Żeleźniak krzewiasty - warunki uprawy

Żeleźniak krzewiasty nie jest rośliną wymagającą. Odnajdzie się zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym, ważne aby było osłonięte od wiatrów. Jedynie zupełnie zacienione, wilgotne miejsce nie będzie odpowiednie dla tej rośliny. Idealne podłoże dla żeleźniaka powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne, jednak glebie gorszej jakości radzi sobie równie dobrze.

Żeleźniak krzewiasty - pielęgnacja

Młodsze okazy warto okryć na zimę lub kopczykować, starsze powinny zimować bez problemu. Dobrze jest 2-3 razy w sezonie zastosować nawożenie mineralne (nawozem wieloskładnikowym) - poprawi to kwitnienie i wpłynie na rozmiar liści.
Żeleźniak krzewiasty jest ozdobny także jesienią i zimą, zaschnięte kwiaty usuwa się dopiero wiosną w kolejnym sezonie. Roślinę rozmnaża się przez podział lub przez wysiew nasion.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Żeleźniak krzewiasty - zastosowanie

Żeleźniak krzewiasty będzie dobrym uzupełnieniem rabaty bylinowej lub jednorocznej. Może być dobrym tłem dla niższych roślin, wprowadza do ogrodu naturalistyczny charakter. Sprawdzi się w ogrodach skalnych. Nadaje się na suche bukiety (zasuszone pędy kwiatowe długo zachowują dobrą kondycję).

>> Poznaj też:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.