Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Żeleźniak kaszmirski

Phlomis cashmeriana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 90 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: ciemnozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Żeleźniak kaszmirski pochodzi z zachodnich Himalajów - można ją spotkać w Indiach, Pakistanie oraz Afganistanie. Drugi człon nazwy wziął się od azjatyckiego regionu Kaszmir. W Polsce roślinę można z powodzeniem uprawiać, z roku na rok jest coraz częściej spotykana w szkółkach ogrodniczych. Należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inna nazwa to szałwia kaszmirska.

>>Przeczytaj też: Urządzanie ogrodu: jak zakładać i pielęgnować rabatę bylinową

Żeleźniak kaszmirski - opis

Żeleźniak kaszmirski to bylina o kępiastym pokroju. Rośnie dość szybko, osiągając docelowo 90-100 cm wysokości. Łodyga jest sztywna, silnie wzniesiona. Ciemnozielone liście są duże, sercowate lub jajowato-lancetowate. Okres kwitnienia żeleźniaka kaszmirskiego rozpoczyna się w lipcu i trwa do sierpnia. Różowe lub fioletowe kwiaty o budowie typowej dla rodziny jasnotowatych, są zebrane w gęste kwiatostany umieszczone na pędach w kilku piętrach ułożonych jedno nad drugim. Kwitnienie zaczyna się zawsze od dołu do góry i jest bardzo obfite. Roślina jest silnie miododajna. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - czterodzielne rozłupnie, które rozpadają się na rozłupki.

Żeleźniak bulwiasty - warunki uprawy pielęgnacja

Podobnie jak inne gatunki żeleźniaków i ten jest łatwy w uprawie. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje miejsca słonecznego lub półcienistego. Podłoże powinno być średnio żyzne, przepuszczalne i dość wilgotne. Odnajdzie się praktycznie na każdym rodzaju podłoża. Jest odporny na suszę, ale w chłodniejszych rejonach naszego kraju może przemarznąć.
Co kilka lat roślina wymaga odmłodzenia, dlatego dobrze jest dzielić okazy, aby pozyskać nowe. Raz na jakiś czas, najlepiej na wiosnę, warto wzmocnić ją nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub nawozem organicznym. Dzięki temu kwitnienie będzie obfitsze. Rozmnaża się przez wysiew nasion lub przez podział rośliny.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Żeleźniak bulwiasty - zastosowanie

Żeleźniak kaszmirski tworzy efektowne kępy. Sprawdzi się jako na obwódkach oraz słonecznych rabatach. Można go sadzić w prywatnych ogrodach oraz zieleni miejskiej. Podobnie jak inne gatunki żeleźniaków i ten można wykorzystać w bukieciarstwie.

>> Poznaj też:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.