Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zawilec pajęczynowaty

Anemone tomentosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, liliowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilec pajęczynowaty prawdopodobnie pochodzi z północnej części Chin. W Polsce znany od XIX wieku, jednak niezbyt często sadzony w ogrodach. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).

Zawilec pajęczynowaty - opis

Zawilec pajęczynowaty to bylina, która dorasta do 50-100 cm wysokości. Roślina tworzy kępiasty pokrój. Ma lekko wzniesione pędy, delikatne i dość ciężkie, w dolnej części których znajdują się duże, trójdzielne, nieregularne, trójklapowe liście, bardzo podobne do liści winogron. Spodnia strona blaszki liściowej pokryta jest gęstym kutnerem.

>>Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Na szczycie pędów od lipca do października pojawiają się kwiaty: pojedyncze, promieniste, różowe lub liliowe z jaskrawym, żółtym środkiem. Kwiaty zebrane są w luźne 10-15 kwiatowe baldachowate kwiatostany i bardzo chętnie odwiedzane są przez motyle oraz inne owady.
Ciekawe odmiany zawilca pajęczynowatego:
'Albadura' – odmiana kępiasta, osiąga od 80 do 100 cm wysokości o różowych kwiatach,
'Robustissima' – odmiana osiąga do 100 cm wysokości, o różowych kwiatach nadających się na kwiat cięty.

Zawilec pajęczynowaty - warunki uprawy

Zawilec pajęczynowaty preferuje stanowiska półcieniste, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna i stale wilgotna, najlepiej piaszczysto-gliniasta. Roślina bardzo źle znosi suszę, ale również nie służy jej zalewanie.

Zawilec pajęczynowaty to gatunek dość mrozoodporny, jednak wymaga śniegowego okrycia, aby dobrze przetrwać zimę.

>>Przeczytaj też: Zawilce w ogrodzie: gdzie sadzić i z jakimi roślinami. Stanowisko dla zawilców

Zawilec pajęczynowaty - pielęgnacja

W czasie bardzo upalnego lata należy roślinę regularnie podlewać. Nie zaszkodzi jej coroczne zasilanie nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Roślina nie przepada za częstym przesadzaniem. Jeżeli zima jest bezśnieżna, dobrze jest okryć rabatę z zawilcem agrowłókniną, słomą lub igliwiem.
Zawilec pajęczynowaty rozmnaża się przez podział rośliny na wiosnę lub przez sadzonki korzeniowe.

Zawilec pajęczynowaty - zastosowanie

Zawilec pajęczynowaty jest dobrym uzupełnieniem rabat jednorocznych i wieloletnich. Okazale wygląda w ogrodach posadzony przy wyższych drzewach, a także przy wschodnich i zachodnich ścianach budynków. Może być ozdobą pergoli, altan. Jako kwiat cięty jest stosowany w bukieciarstwie.

Poznaj inne zawilce:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.