Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zawilec narcyzowaty

Anemone narcissiflora
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawilec narcyzowaty występuje w Europie Środkowej, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce w stanie naturalnym można ją spotkać  w Sudetach, Karpatach i Babiej Górze -  w naszym kraju podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae)

Zawilec narcyzowaty - opis

Zawilec narcyzowaty ma wzniesiony pokrój, może tworzyć kępy. Nie należy do wysokich roślin: osiąga od 50 do 70 cm wysokości. Pędy nie są silnie rozgałęzione, ale za to silnie owłosione. Dopiero w górnej części łodygi, w okółku, wyrastają zielone liście. Są one dłoniaste, trójdzielne, podzielone na równe części. Każdy liść wraz z ogonkiem liściowym jest owłosiony.
W stanie naturalnym roślina kwitnie od czerwca do sierpnia, uprawiana w ogrodach przydomowych może zakwitnąć już w maju. Kwiaty są promieniste, białe z lekko różową poświatą na zewnątrz działek kielicha oraz z żółtym środkiem. Zebrane są w baldachowe kwiatostany. Owocem są płaskie niełupki zaopatrzone w aparat lotny.
Cała roślina jest trująca - zawiera trujący glikozyd: ranunkulinę, której spożycie powoduje drgawki, biegunkę, problemy z oddychaniem, w ostateczności może prowadzić nawet do śmierci.
Chociaż kwiaty nie wytwarzają nektaru i tak są chętnie odwiedzane przez owady.

>>Przeczytaj też: Zawilce ogrodowe: gatunki zawilców polecane do uprawy w ogrodzie i na działce

Zawilec narcyzowaty - warunki uprawy

Zawilec narcyzowaty lubi miejsca ciepłe, najlepiej półcieniste. Jeśli chcemy posadzić go na słonecznym stanowisku, nie zapominajmy o regularnym podlewaniu.

Roślina preferuje glebę gliniasto-piaszczystą, dość zasobną i dobrze zatrzymującą wilgoć. Jeżeli zależy nam na obfitym i długim kwitnieniu, zadbajmy by podłoże było lekko kwaśne (ale nie bardzo kwaśne, bowiem to niekoniecznie pozytywnie wpływa na roślinę). Zawilec narcyzowaty dobrze radzi sobie z mrozem - jest w pełni mrozoodporny.

>>Przeczytaj też: Zawilce w ogrodzie: gdzie sadzić i z jakimi roślinami. Stanowisko dla zawilców

Zawilec narcyzowaty - pielęgnacja

Zawilec narcyzowaty nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Można raz na jakiś czas wzmocnić go nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub podsypać kompostem. Mimo odpowiednich warunków wzrostu i odpowiedniej pielęgnacji roślina dość szybko zamiera, jest to cecha wrodzona tego gatunku.

Zawilec narcyzowaty rozmnaża się przez nasiona wysiewane najlepiej zaraz po zbiorze, gdyż do odpowiedniego skiełkowania potrzebują niskiej temperatury (skiełkują dopiero wiosną). Roślinę można również rozmnażać przez podział kęp jesienią (pod koniec zamierania jesiennego).

Zawilec narcyzowaty - zastosowanie

Zawilec narcyzowaty bardzo dobrze prezentuje się na rabatach w połączeniu z innymi roślinami wieloletnimi lub jednorocznymi. Swoim wyglądem nadaje kwietnikom jak i rabatom lekkości i delikatności. Roślina pasuje do ogrodu ze skarpami czy kaskadami. Z racji tego, że jest silnie trująca, nie polecana jest do ogrodów często odwiedzanych przez dzieci i zwierzęta.

Poznaj inne zawilce:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.