Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Zawciągowiec zwyczajny

Ceratostigma plumbaginoides, syn. Plumbago larpentae
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: do 20 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Zawciągowiec zwyczajny to pochodząca z Chin roślina ozdobna, która uprawiana jest w naszym kraju w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej. Należy do rodziny ołownicowatych (Plumbaginaceae).

Zawciągowiec zwyczajny - opis

Zawciągowiec zwyczajny zaliczany jest do półkrzewów. Ma dywanowy pokrój, osiąga przeważnie do 25 cm wysokości. Roślina początkowo rośnie wolno, z czasem szybko rozrasta się na boki tworząc kobierce. Pędy zawciągowca są dość silnie rozgałęzione, mają czerwony odcień. Liście są niewielkie, odwrotnie jajowate, zielone, jesienią przebarwiają się na kolor czerwony lub brązowy. Okres kwitnienia przypada od sierpnia do listopada. W tym okresie roślina obsypana jest niebieskimi, drobnymi kwiatami, których barwa idealnie kontrastuje z kolorem liści.

Poznaj: Najpopularniejsze kwitnące rośliny okrywowe >>>

Zawciągowiec zwyczajny - warunki uprawy i pielęgnacja

Zawciągowiec zwyczajny sprawdzi się zarówno w miejscach słonecznych, jak i półcienistych. Gleba do uprawy zawciągowca powinna być żyzna, przewiewna, lekko wapienna i umiarkowanie wilgotna. Jeśli chcemy posadzić go na glebie gliniastej, konieczne jest rozluźnienie jej piaskiem. Uprawa na podłożu mało przewiewnym może prowadzić do zamierania rośliny.
Roślina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną warto skrócić pędy ścinając pozostałości przekwitłych kwiatostanów. Zawciągowiec kwitnie na pędach tegorocznych, a wegetację rozpoczyna w maju. Na obszarach gdzie panują surowe zimy zalecane jest okrycie na zimę stroiszem lub agrowłókniną. Rozmnaża się przez rozłogi (bardzo łatwo i szybko się ukorzenia). Roślina jest odporna na krótkotrwałe susze.

Zawciągowiec zwyczajny - zastosowanie

Zawciągowiec zwyczajny sprawdzi się jako roślina okrywająca, zadarniająca. Ze względu na pokrój i efektowny wygląd warto sadzić go w miejscu widocznym, dobrze wyeksponowanym. Atrakcyjnie prezentuje się na skalniakach w towarzystwie np. roślin cebulowych, takich jak lilie czy szafirki. Znakomicie nadaje się do sadzenia na skarpach (zapobiega erozji podłoża). Z powodzeniem można uprawiać zawciągowca w pojemnikach ustawianych na balkonach bądź tarasach.

Przeczytaj też: Rośliny zadarniające: rozmnażanie i sadzenie >>>

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.