Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Radosław Wojnar

Zatrwian szerokolistny

Limonium latifolium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Zatrwian szerokolistny jest byliną pochodzącą z Europy południowo-wschodniej. Ze zgrubiałego, krótkiego kłącza wyrastają skrócone pędy o liściach podługowato-eliptycznych, owłosionych, tworzących rozetki. Ponad liście wyrastają pędy kwiatowe o wysokości około 30 cm, silnie rozgałęzione, tworzące piramidalne wiechy. Kielich i korona kwiatów są jasnofioletowo-niebieskie.

Zatrwian ten kwitnie w lipcu i sierpniu. W ogrodzie sadzi się go na rabatach, na przykład obok roślin, które po przekwitnięciu pozostawiają puste miejsca. Na miejsce stałe wysadza się rośliny w rozstawie 60–70 x 25–30 cm.

Pędy zatrwianu nadają się na suche bukiety, należy je ścinać w pogodne dni, gdy wszystkie kwiaty na pędzie są rozwinięte. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, głęboko uprawionej, przepuszczalnej, wapiennej i słonecznym stanowisku.
Zatrwian szerokolistny rozmnaża się przez nasiona i sadzonki korzeniowe.

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.