Zanokcica skalna - Asplenium trichomanes

2020-07-16 15:36

Zanokcica skalna to karłowa paproć ogrodowa o delikatnej budowie, należąca do rodziny zanokcicowate Aspleniaceae. Tworzy krótkie kłącza pokryte ciemnymi, lancetowatego kształtu łuskami.

Liście zanokcicy skalnej są pierzaste, wąskie, lancetowate, długości od 20 do 30 cm, o ciemnobrązowych nerwach (tzw. osadkach), złożone z owalnych listków osadzonych naprzeciwlegle. Na spodniej stronie listków tworzą się brązowiejące latem skupiska zarodni.

Zanokcica skalna jest paprocią tolerancyjną w stosunku do światła. Najlepsze dla niej jest stanowisko półcieniste, ale z powodzeniem będzie rosła zarówno w miejscu zacienionym, jak i słonecznym. Warunkiem dobrego wzrostu jest za to wilgotne oraz wapienne podłoże. Co roku można paproć nawieźć rozkładając wokół niej warstwę kompostu.

Zanokcica skalna jest rośliną mrozoodporną (zimuje w postaci kłącza). Można ją rozmnażać przez podział rozrośniętych egzemplarzy wiosną, zanim pojawią się liście.

Zanokcica skalna najlepiej rośnie w szczelinach skalnych, dlatego znakomicie nadaje się na skalniaki i do obsadzania murków ogrodowych. Można ja także uprawiać w pojemnikach – doskonale nadaje się na zacienione balkony czy tarasy.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półćieniste
Wysokość 20 cm - 30 cm
Kategoria Byliny
Podlewanie średnio
Pokrój płożący
Barwa liści/igieł jasnozielona