Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Zanokcica skalna

Asplenium trichomanes
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Zanokcica skalna to karłowa paproć ogrodowa o delikatnej budowie, należąca do rodziny zanokcicowate Aspleniaceae. Tworzy krótkie kłącza pokryte ciemnymi, lancetowatego kształtu łuskami. Liście zanokcicy skalnej są pierzaste, wąskie, lacetowate, długości od 20 do 30 cm, o ciemnobrązowych nerwach (tzw. osadkach), złożone z owalnych listków osadzonych naprzeciwlegle. Na spodniej stronie listków tworzą się brązowiejące latem skupiska zarodni.

Zanokcica skalna jest paprocią tolerancyjną w stosunku do światła. Najlepsze dla niej jest stanowisko półcieniste, ale z powodzeniem będzie rosła zarówno w miejscu zacienionym, jak i słonecznym. Warunkiem dobrego wzrostu jest za to wilgotne oraz wapienne podłoże.
Co roku można paproć nawieźć rozkładając wokół niej warstwę kompostu.
Zanokcica skalna jest rośliną mrozoodporną (zimuje w postaci kłącza). Można ją rozmnażać przez podział rozrośniętych egzemplarzy wiosną, zanim pojawią się liście.

Zanokcica skalna najlepiej rośnie w szczelinach skalnych, dlatego znakomicie nadaje się na skalniaki i do obsadzania murków ogrodowych. Można ja także uprawiać w pojemnikach – doskonale nadaje się na zacienione balkony czy tarasy.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.