Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak

Żagwin ogrodowy

Aubrieta × cultorum (syn. Aubrieta × hybrida)
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, biała, niebieska, purpurowa, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Żagwin ogrodowy, znany też jako obrecja ogrodowa, to hybryda, która powstała ze skrzyżowania Aubrieta deltoidea z innym gatunkiem żagwinu. Pochodzi on z Azji Mniejszej i Bałkanów, gdzie rośnie dziko. Pierwsze odmiany żagwinu powstały w XIX w Anglii. W Polsce znanych jest wiele odmian, uprawianych jako rośliny ozdobne. Żagwin ogrodowy należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae).

>>Przeczytaj też: Kwitnące byliny zdobią ogród latem. Jakie byliny wybrać?

Żagwin ogrodowy - opis

Żagwin ogrodowy jest niską ozdobną byliną, dorastającą do 5-10 cm wysokości. Tworzy na rabacie gęste, zwarte kępy. Łodygi silnie się rozgałęziają. Liście są bardzo małe, matowe i owłosione, szarozielone, o owalnym kształcie, silnie ząbkowane. Najbardziej ozdobne z całej rośliny są niewielkie kwiaty, które zebrane są w krótkie grona. Żagwin ogrodowy kwitnie długo: od kwietnia do czerwca. Kolor kwiatów w zależności od odmiany może być różowy, fioletowy, niebieski, purpurowy, czerwony, biały. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach, który przywabia owady. W połowie lipca wytwarza nowe pędy, które również kwitną, jednak o wiele słabiej niż te wiosenne.
Ciekawe odmiany żagwina ogrodowego:

  • ‘Rosenteppich’ o intensywnie różowych i dużych kwiatach,
  • ‘Variegata’ o kwiatach kwiaty niebieskofioletowych i liściach zielonych z białymi brzegami,
  • ‘Royal Red’ o kwiatach czerwonych.

Żagwin ogrodowy - wymagania uprawowe

Roślina nie ma wysokich wymagań glebowych, jednak do prawidłowego wzrostu potrzebuje ciepłego, nasłonecznionego stanowiska oraz gleb o odczynie od zasadowego do obojętnego. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna oraz umiarkowanie wilgotna. Nie lubi gleb podmokłych czy miejsc przesuszonych (na tych stanowiskach może być częściej porażana przez choroby). Roślina jest mrozoodporna i zimozielona.

Żagwin ogrodowy - pielęgnacja

Żagwin ogrodowy nie przepada za nawożeniem mineralnym, lepiej znosi nawozy organiczne np. kompostem. Co roku po kwitnieniu warto skrócić o połowę pędy rośliny. Zapewni to lepszy rozrost i kwitnienie w następnym roku. Jeżeli zapowiada się bezśnieżna zima, dobrze okryć roślinę stroiszem bądź agrowłókniną.
Żagwin ogrodowy rozmnaża się z nasion, sadzonek (wystarczy przygiąć pędy i przysypać je ziemią - łatwo się ukorzenią) lub przez podział rozrośniętej kępy (najlepszy czas na ten sposób rozmnażania to sierpień). Bylina słabo znosi przesadzanie, dlatego unikajmy tego zabiegu.

Żagwin ogrodowy - zastosowanie

Bylina znakomicie nadaje się na skalniaki, do obsadzania murków, na obwódki oraz rabaty. Należy do tak zwanej „piątki wiosennej” czyli pięciu podstawowych bylin kwitnących wiosną - pozostałe to: ubiorek wiecznie zielony, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i smagliczka skalna. Wspólnie pięknie prezentują się wiosną w ogrodzie.
Żagwin ogrodowy tworzy niskie i szerokie poduchy, które dobrze wyglądają wokół: narcyzów, tulipanów, zawciągów i zatrwianów. Roślina pośród murków i na skarpach tworzy ładny zwisający pokrój.

>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.