Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Woodwardia unigemmata

Woodwardia unigemmata
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 30 cm - 80 cm
Barwa liści/igieł: miedziana, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Woodwardia unigemmata korzenie ma w Chinach i Japonii - porasta tam obrzeża górskich lasów. W Polsce jest mało znana, ale można ją spotkać w ogrodach prywatnych. Należy do rodziny podrzewniowatych (Blechnaceae).

Woodwardia unigemmata - opis

Woodwardia unigemmata to paproć o rozłożystym pokroju, dość wolno rozrastająca się. W naszym klimacie jej liście osiągają od 30 do 80 cm długości, natomiast w swoim naturalnym środowisku dorastają od 100 do 150 cm długości. Liście są szeroko rozstawione, żywozielone, gęsto powcinane. Niezwykle ozdobne młode pastorały, z których rozwijają się liście, początkowo przyjmują barwę czerwoną, miedzianą, pomarańczową lub jasnoczerwoną (kolor zależy od stadium rozwoju liścia). Młode liście roślina wytwarza przez cały okres wegetacji, więc takim ciekawym kolorem możemy cieszyć się aż do jesieni.

Woodwardia unigemmata - warunki uprawy

Woodwardia unigemmata nie jest łatwa w uprawie. Wymaga gleb żyznych, przewiewnych i zasobnych w składniki odżywcze. Miejsce dla niej powinno być półcieniste, stale wilgotne, ale bez zastoisk wodnych, które szybko prowadzą do gnicia rośliny. Pełne słońce powoduje poparzenia blaszek liściowych. Woodwardię można z powodzeniem uprawiać w naszym kraju - znosi mrozy, choć młode okazy zaleca się okrywać stroiszem na okres zimowy.

Woodwardia unigemmata - pielęgnacja

Woodwardia unigemmata nie wymaga przycinania i korekty pokroju. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę doniczkową, zadbajmy o regularne przesadzanie rośliny, aby karpy korzeniowe nie przeszkadzały sobie we wzroście. Woodwardia wymaga regularnego podlewania przez cały okres wegetacji, zwłaszcza w okresach suszy. Roślina lubi żyzne podłoże, dlatego wskazane jest zasilanie nawozami organicznymi i mineralnymi.
Woodwardię rozmnaża się przez podział kęp. Możliwe jest także rozmnażanie przez kiełki, które rozwijają się na końcach liści - kiełki te po zetknięciu z glebą tworzą nową młodą roślinę. Niestety, w naszym klimacie okazy bardzo rzadko tworzą takie kiełki, dlatego ta metoda rozmnażania jest mało popularna.

Woodwardia unigemmata - zastosowanie

Woodwardia unigemmata nadaje się zarówno do dużych, jak i małych ogrodów. Z racji tego, że lubi miejsca dość zaciemnione i wilgotne, będzie dobrą rośliną do zakrycia nieciekawych, mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie. Dobrze prezentuje się na tle innych wyższych roślin, np. drzew liściastych czy krzewów. W korzystnych warunkach woodwardia po kilku latach utworzy gęste dywany.
Można ją uprawiać w doniczce, wtedy na okres zimowy warto przechowywać ją na klatce schodowej lub w szklarni (jeśli mamy do niej dostęp). Ozdobne liście paproci (w różnych stadiach rozwoju) można wykorzystywać w suchych bukietach.

Poznaj inne paprocie ogrodowe:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.