Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Konrad Kalbarczyk

Wietlica samicza

Athyrium filix-femina
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 70 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: jasnozielona
Zimozielone:
Stanowisko:
Barwa kwiatów:
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wietlica samicza to roślina wieloletnia należąca do rodziny rozrzutkowatych (Woodsiaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce Północnej. W Polsce można ją spotkać w wilgotnych lasach i zaroślach. Paproć wytwarza atrakcyjne, pierzaste, długie liście, dorastające do 100 cm. Zarodniki paproci są duże, grube, brunatne. Dojrzewają od lipca do września. Wietlica samicza to roślina o silnym wzroście i dużej żywotności.

Wietlica samicza najlepiej rośnie w miejscach zacienionych, osłoniętych od wiatru. Na słońcu często ulega przesuszeniu lub poparzeniu. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne. Można ją sadzić jesienią lub wiosną. Glebę przed posadzeniem warto wymieszać z kompostem. Wietlica samicza dobrze reaguje na ściółkowanie (warto używać do tego igliwa lub innych resztek organicznych z roślin iglastych). W czasie suszy zaleca się ją podlewać. Paproć można dokarmiać, jednak dawki nawozów powinny być rozcieńczone. Nie toleruje zasolenia gleby.

Wietlica samicza ze względu na pokaźne rozmiary może być sadzona przy ogrodzeniach i ścianach – w cienistych miejscach. Nadaje się także do tworzenia leśnych zakątków i rabat. To dobra dekoracja oczek wodnych, strumyków i stawów. Warto ją komponować z innymi gatunkami cienioznośnymi o ozdobnych liściach – funkiami lub żurawkami.

>>Przeczytaj też: Wietlice – ciekawe paprocie ogrodowe. ZDJĘCIA paproci

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.