Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Wierzbówka kiprzyca

Epilobium angustifolium = Chamaenerion angustifolium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: sinozielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wierzbówka kiprzyca, znana także jako wierzbownica kiprzyca to gatunek należący do rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Rośnie w stanie naturalnym w Ameryce Północnej, Azji oraz w Europie (w Polsce jest rośliną pospolitą zarówno na niżu, jak i w górach).

Wierzbówka kiprzyca – opis

Wierzbówka kiprzyca ma płytki system korzeniowy, wytwarza kłącze, z którego wyrastają liczne wzniesione ulistnione pędy od 50 do 150 cm wysokości. Mogą być one rozgałęzione lub nie, często mają czerwone zabarwienie. Sinozielone liście wierzbówki mają lancetowaty lub eliptyczny kształt, mają wyraźnie widoczne unerwienie, są zaostrzone u nasady i na końcówkach, 5–15 cm długości i ponad 1 cm szerokości. Spodnia część blaszki liściowej jest jaśniejsza.
Szczyty pędów zakończone są groniastymi kwiatostanami, złożonymi z różowych, miododajnych kwiatów 2–4 cm średnicy. Kwitnienie wierzbówki rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do sierpnia (kwiaty rozwijają się stopniowo, od dołu ku górze łodygi). Po przekwitnięciu pojawiają się torebki nasienne, które początkowo są zielone, a dojrzewając przybierają purpurową barwę. Nasiona wierzbówki kiprzycy są małe, szarobrązowe, opatrzone aparatem lotnym – białym puchem (nasiona rozsiewane są przez wiatr).
Polska nazwa rośliny „kiprzyca” pochodzi od widoku uwalniających się z torebki dojrzałych nasion, które wyglądają wtedy tak, jakby kipiał wrzątek.

Wierzbówka kiprzyca – uprawa

Wierzbówka kiprzyca jest rośliną łatwą w uprawie. Decydując się na posadzenie jej w ogrodzie należy jednak mieć na uwadze, że rośnie ona szybko, mocno konkurując z sąsiednimi roślinami o wodę i składniki pokarmowe. Dzięki licznym rozłogom z czasem tworzy gęste i zwarte łany. Aby ograniczyć rozrastanie się wierzbówki należy wydzielić dla niej ograniczoną powierzchnię wkopując pionowo grubą folię lub specjalne obrzeża. Warto też usuwać przekwitnięte kwiaty, aby uniknąć rozsiewania się nasion.
Wierzbówka kiprzyca jest rośliną wskaźnikową gleb próchnicznych (roślina azotolubna).
Rozmnaża się przez nasiona (do skiełkowania potrzebują dostępu światła) bądź przez podział kłączy wczesną wiosną lub jesienią.

Wierzbówka kiprzyca – zastosowanie

Choć wierzbówka kiprzyca jest często traktowana jako niepożądany chwast, to jest także rośliną ozdobną i pożyteczną. Jest miododajna, a w dawnej medycynie ludowej była stosowana jako roślina lecznicza.

Opracowanie: Redakcja serwisu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.