Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Wielosił błękitny

Polemonium caeruleum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 50 cm - 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Wielosił błękitny występuje na terenie Azji oraz Europy. Również w Polsce można spotkać go w naturalnym środowisku (na nizinach, w Górach Świętokrzyskich, w Karpatach i na Roztoczu). Należy do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Inna potoczna nazwa rośliny to drabina Jakuba lub koziełek.

Wielosił błękitny - opis

Wielosił błękitny to bylina o silnie wyprostowanym pokroju. Najczęściej osiąga od 50 do 70 cm wysokości. Ma grubą, słabo rozgałęzioną łodygę, w górnej części gruczołowatą. Roślina tworzy kłącze podziemne. Złożone, pierzaste, zielone liście ułożone są na pędzie skrętolegle. Okres kwitnienia przypada od maja do lipca. Dekoracyjne kwiaty zebrane są na szczytach pędów w wiechowate kwiatostany. Pojedynczy kwiat składa się z pięciu płatków korony w kolorze fioletowym lub niebieskim, ma żółty środek, długie pręciki i pylniki. Kwiaty wydzielają przyjemny, miodowy zapach. Owocem jest torebka z wieloma nasionami o trójgraniastym kształcie.
Wielosił jest roślina miododajną, chętnie odwiedzaną przez owady.

Wielosił błękitny - warunki uprawy

Wielosił błękitny najlepiej czuje się w miejscu półcienistym lub słonecznym. Lubi dużą wilgotność podłoża. Gleba powinna być próchnicza, przepuszczalna, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym. Roślina nie jest wrażliwa na mróz, dlatego z powodzeniem radzi sobie w naszym klimacie. Bez problemu znosi również krótkotrwałe susze.

Wielosił błękitny - pielęgnacja

Wielosił błękitny nie wymaga dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Przez cały okres wegetacji warto dbać o odpowiednią wilgotność podłoża. Dodatkowo warto roślinę wiosną nawozić kompostem, a także raz w roku wzmocnić nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Wielosił rozmnaża się w sposób generatywny przez wysiew nasion, a także wegetatywnie przez podział kłączy.

Wielosił błękitny - zastosowanie

Wielosił błękitny to doskonała roślina na rabaty wieloletnie oraz jednoroczne. Bardzo dobrze prezentuje się w grupie, może być tłem dla innych niższych roślin. Sprawdzi się również na rabatach stylizowanych na górskie (ze żwirem i skałami). Wielosił nadaje się na kwiat cięty.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.