Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Wieczornik damski

Hesperis matronalis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 60 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: ciemnoróżowa, fioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia:
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wieczornik damski to jeden z najstarszych gatunków roślin na świecie. Prawdopodobnie pochodzi z Rzymu. Roślina często wykorzystywana jest również do nasadzeń w Polsce. Należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae).

Wieczornik damski - opis

Wieczornik damski zaliczany jest do krótkowiecznych bylin. Oznacza to, że po 3-4 latach roślina całkowicie znika. W naszym klimacie uznawana jest za roślinę dwuletnią. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Zaraz po wysianiu, w pierwszym roku roślina wydaje tylko kępę liści odziomkowych, które są lancetowate, intensywnie zielone, z delikatnie ząbkowaną blaszką liściową. Cała roślina (z wyjątkiem kwiatów) jest owłosiona. W kolejnym roku pojawia się ulistniony pęd kwiatostanowy.
Kwitnienie wieczornika damskiego rozpoczyna się w maju i trwa nawet miesiąc. Każdy kwiatostan może wydać nawet 30 kwiatów. Są one nieduże, z czterema płatkami w kolorze fioletowym lub ciemnoróżowym. Wydają piękny zapach. Latem na roślinie pojawiają się owoce - wąskie łuszczyny (przypominające bardzo wąski strąk), wewnątrz których znajdują się jasnobrązowe nasiona.
Ciekawe odmiany:

  • 'Albiflora' - odmiana o białych kwiatach,
  • 'Lilacina Flore Pleno' – kwiaty tej odmiany mają więcej niż cztery płatki.

Wieczornik damski - warunki uprawy i pielęgnacja

Wieczornik damski preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym do zasadowego. Lubi miejsca stale wilgotne o wystawie półcienistej (w całkowitym cieniu o wiele słabiej kwitną). Roślina jest odporna na mrozy (znosi nawet do -20 st. C).
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu rośliny oraz odchwaszczaniu rabaty. Roślina nie wymaga nawożenia. Egzemplarze, które wyrosną ponad 70 cm mogą się szybko łamać. Aby tego uniknąć należy zastosować podpory. Wieczornik damski rozmnaża się przez nasiona, wysiewane bezpośrednio do gruntu na wiosnę. Roślina bardzo często rozsiewa się sama.

Wieczornik damski - zastosowanie

Wieczornik damski idealnie sprawdza się zarówno na rabatach wieloletnich, jak i jednorocznych oraz na brzegach oczek wodnych bądź stawów. Nadaje ogrodom lekki, delikatny i rustykalny charakter. Ze względu na piękny zapach kwiatów warto sadzić go w miejscach często odwiedzanych przez ludzi czy w okolicach okien. Kwiatostany wieczornika damskiego nadają się na kwiat cięty (dość długo utrzymują się w wazonie).

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.