Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Wełnianka wąskolistna

Eriophorum angustifolium
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielono-czerwona, zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: beżowa, kremowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: owoców, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Wełnianka wąskolistna to bylina z rodziny turzycowatych (Cyperaceae), dość popularna na wielu obszarach klimatu umiarkowanego, w Polsce występuje na wilgotnych łąkach i torfowiskach. Tworzy luźne, zadarniające kępy wzniesionych, obłych, pełnych, łodyg, o luźnych pochwach i wąskich (około 3 mm szerokości), rynienkowatych, ostro zakończonych, zielonych liściach, z często dekoracyjnie czerwieniejącym końcem. Osiąga 30–60 cm wysokości, dość silnie się rozrasta za pomocą podziemnych kłączy i rozłogów. Na zimę część nadziemna rośliny zasycha i zamiera.
Na przełomie kwietnia i maja, w kątach podsadek, na gładkich szypułkach wyrastają obupłciowe kwiaty zebrane w 3–6 kłosów na każdej z łodyg. Początkowo kłosy są wzniesione, podczas kwitnienia ich szypułki wydłużają się, co sprawia, że po przekwitnięciu kłosy zaczynają przewisać. Wełnianka jest rośliną wiatropylną, późnym latem zawiązują się dekoracyjne, puszyste, dekoracyjne (przypominające kłębki waty) owocostany około 4 cm średnicy, utrzymujące się na roślinie aż do późnej jesieni.

Wełnianka wąskolistna najlepiej rośnie na słonecznych, wilgotnych lub podmokłych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie kwaśnym. Dobrze posadzić ją na terenie podmokłym, nad brzegami zbiorników wodnych lub w ich płytkich, nadbrzeżnych wodach (w wodzie do głębokości 10 cm). W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Wełnianka wąskolistna jest szczególnie polecana do założeń o charakterze naturalistycznym, gdzie doskonale sprawdza się sadzona w większych kępach jako obwódki zbiorników wodnych. Pięknie wygląda zarówno w grupach jednogatunkowych, jak też w połączeniu z innymi roślinami strefy przybrzeżnej.
Wełniankę wąskolistną można rozmnażać generatywnie (przez wysiew nasion wprost do gruntu wiosną) bądź wegetatywnie (przez podział większych kęp, fragmentów kłącza lub przez rozłogi).


Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.