Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agnieszka Mike-Jeziorska

Wawrzynek główkowy

Daphne cneorum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość: do 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: kwiatów, owoców

Galeria zdjęć:

Opis:

Wawrzynek główkowy znajduje się pod ścisłą ochroną (to roślina z czerwonej księgi). Roślinę można spotkać głównie w Europie Południowej, w Polsce rośnie w północno-zachodnich rejonach.
Wawrzynek główkowy to niska, zimozielona krzewinka o stosunkowo cienkich, szarobrunatnych, pokładających się pędach, które podnoszą się w końcowej części. Roślina nie znosi przesadzania. Bardzo rzadko zawiązuje owoce, a kwiaty pojawiają się po trzech latach, dlatego należy pamiętać, że zbiór owoców Wawrzynka również jest zakazany. Bryła korzeniowa wawrzynka głowkowego jest bardzo rozgałęziona.
Wawrzynek główkowy dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnie w maju-czerwcu, kwiaty są koloru fuksji lub lekko fioletowego. Występuje też odmiana o białych kwiatach.
Wawrzynek główkowy to krzewinka dość krótkowieczna - dlatego jeśli planujemy jej uprawę, trzeba mieć przygotowaną młodą roślinę następczą.
Wawrzynek główkowy jest całkowicie mrozoodporny (przyjmuje się, że kres jej wytrzymałości to temperatura poniżej -29 st.C).
Odmiany wawrzynka głowkowego:
- 'Alba' – odmiana o białych kwiatach
- 'Eximia' – ma większe liście i kwiaty oraz i bordowe pąki
- 'Pygmaea', 'Pygmaea Alba' – nieopatentowana krzyżówka.
- 'Glow Ruby' – o ciemnoróżowych kwiatach
-'Variegata' – jest to silniej rosnąca odmiana o jasno obrzeżonych liściach.

Tekst: Agata Krzepińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.