Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Ułudka wiosenna

Omphalodes verna
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: płożący
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: III - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ułudka wiosenna to oryginalna bylina, która po rozrośnięciu tworzy dekoracyjny kobierzec. Ułudka wiosenna dorasta jedynie do 20 cm, jednak jest bardzo dekoracyjna, ponieważ ozdobne są zarówno jej kwiaty, jak i liście. Ułudka szybko rozrasta się dzięki podziemnym rozłogom. Kwiaty ułudki są bardzo podobne do kwiatów niezapominajki – są niebieskie i mają 5 płatków. Okres kwitnienia ułudki przypada od marca do maja.

Ułudka wiosenna preferuje gleby wilgotne, świetnie rośnie zarówno na stanowisku cienistym, jak i nasłonecznionym. Gleba powinna być bogata w wapń i próchnicza. Ułudkę rozmnaża się przez podział rozrośniętych roślin lub sadzonkowanie (pobrane sadzonki ukorzenia się wczesnym latem).
Ułudka wiosenna znakomicie nadaje się na skalniaki. Jest też doskonałą rośliną okrywową.

Tekst: Agata Krzepińska
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.