Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Ukwap dwupienny

Antennaria dioica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, płożący się
Wysokość: 10 cm - 20 cm
Barwa liści/igieł: zielonoszara
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ukwap dwupienny – rośnie w naturze w Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W Polsce gatunek jest popularny zwłaszcza na niżu i w górach (na wysokości kosodrzewin). Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Ukwap dwupienny - opis

Ukwap dwupienny jest byliną o lekko wzniesionym, płożącym pokroju. Rozrasta się za pomocą rozłogów - z czasem tworzy gęste i zwarte darnie. Przeważnie osiąga od 10 do 20 cm wysokości. Łodyga jest dość delikatna. Liście są w kolorze srebrzystoszarym z odcieniem zielonym, na spodniej stronie blaszki liściowej pokryte kutnerem. Okres kwitnienia ukwapu trwa od maja aż do lipca. Różowe lub białe kwiaty zebrane są w koszyczki osadzone na szczytach pędów. Cechą charakterystyczną ukwapu jest dwupienność - oznacza to, że kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych egzemplarzach. Uznaje się, że okazy żeńskie mają większe koszyczki.

Ukwap dwupienny - warunki uprawy

Ukwap dwupienny jest bardzo mało wymagający, nawet w mało sprzyjających warunkach radzi sobie dobrze. Dlatego polecany jest do miejsc, w których inne rośliny zupełnie nie rosną. Jednak najlepsze dla ukwapu jest miejsce słoneczne, osłonięte od wiatrów. Gleba może być piaszczysta, sucha, umiarkowanie zasobna w składniki pokarmowe. Niekorzystne dla rośliny są stanowiska bardzo wilgotne i chłodne. W cieniu ukwap jest zdecydowanie bardziej zielony i wyższy. W pełnym słońcu liście są bardziej szare. Roślina bardzo dobrze radzi sobie zimą na terenie całego naszego kraju.

Ukwap dwupienny - pielęgnacja

Ukwap dwupienny nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podczas suszy należy go podlewać, bo choć wytrzymuje okresy niedoboru wody, to do rozwoju kwiatów jest ona niezbędna. Raz na jakiś czas można roślinę wzmocnić nawozem organicznym, jednak i bez tego zabiegu ukwap będzie dobrze kwitł. Rozmnaża się go przez wysiew nasion lub przez podział rośliny. Dobrze i szybko się korzeni.

Ukwap dwupienny - zastosowanie

Ukwap dwupienny to doskonała roślina na skalniaki oraz do obsadzania murków. Szybko zarasta powierzchnię, dlatego można go wykorzystać do zakrycia mało atrakcyjnych miejsc w ogrodzie. Można go także uprawiać w doniczce, będzie ciekawym elementem aranżacji balkonowych. Kwiaty wykorzystywane są do suchych bukietów, nie tracą koloru po zaschnięciu.

>>Przeczytaj też: Rośliny i kwiaty na suche bukiety. Jak i kiedy ścinać kwiaty do zasuszenia

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.