Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Ukwap dwupienny

Antennaria dioica
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 5 cm - 25 cm
Barwa liści/igieł: szarozielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Ukwap dwupienny należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym rośnie w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Można go spotkać także w Polsce - porasta suche lasy, łąki i nieużytki. W zależności od odmiany ukwap dwupienny osiąga 5-25 cm wysokości. Ma wzniesiony pokrój, proste, liczne pędy wyrastają z rozłogów. Liście ukwapu są zimotrwałe, łopatkowate lub równowąskie, o barwie szarozielonej.
Ukwap dwupienny kwitnie od maja do lipca. Kwiaty pojawiające się na szczytach pędów zebrane są w koszyczki, mają barwę białą lub różową.

Ukwap dwupienny najlepiej prezentuje się na stanowiskach słonecznych. Wtedy jest właściwie wybarwiony i obficie kwitnie. Okazy sadzone w cieniu są bardziej zielone. Ukwap toleruje różne podłoża – ważne, aby charakteryzowały się dużą przepuszczalnością. Znosi gleby mało zasobne w składniki pokarmowe, suche i kamieniste. To gatunek mrozoodporny, choć rośliny w pierwszym roku po posadzeniu zaleca się jednak okryć.
Ukwap można sadzić jesienią lub wiosną. Łatwo rozmnaża się go przez podział. Wytrzymuje susze. Podlewanie jest konieczne jedynie w czasie długotrwałej bezdeszczowej pogody. Nawożenie z reguły jest zbędne.

Ukwap dwupienny powszechnie uprawia się jako roślinę okrywową. W szczególności jest zalecany do nasadzeń na słabych jakościowo podłożach. Ponadto to oryginalna dekoracja skalniaka i wrzosowiska. Pasuje do ogrodów różnego typu – w tym naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się do tworzenia suchych kompozycji. Jest wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.