Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Ubiorek wiecznie zielony

Iberis sempervirens
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 35 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
  • -
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Ubiorek wiecznie zielony to zimozielona bylina z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), o płasko-kulistym pokroju, o płożących pędach, tworząca kobierce. Dorasta do 35 cm wysokości. Ma drobne, ciemnozielone, lancetowate, skórzaste liście.

Ubiorek wiecznie zielony kwitnie obficie w kwietniu–maju. Drobne, białe kwiaty są zebrane w gęste grona. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany, przycinając pędy na 1/3 wysokości. Jesienią może zakwitnąć ponownie, ale już słabiej.

Ubiorek wiecznie zielony - uprawa i zastosowanie

Ubiorek wiecznie zielony wymaga gleby przepuszczalnej, żyznej, niezbyt wilgotnej, o zasadowym odczynie. Stanowisko powinno być słoneczne. W bezśnieżne zimy może przemarzać. Roślinę rozmnaża się przez nasiona (wysiew od kwietnia do czerwca na rozsadniku), przez podział bryły korzeniowej (jesienią) bądź przez sadzonki (sporządzane wiosną).

Ubiorek wiecznie zielony jest jedną z pięciu podstawowych bylin kwitnących wiosną (pozostałe to smagliczka skalna, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i żagwin ogrodowy). Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki i rabaty kwiatowe, można go sadzić przy murkach oporowych oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach (rośliny uprawiane na balkonie czy tarasie muszą być na zimę zabezpieczone przed przemarznięciem).

>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. Piątka skalna - ZDJĘCIA

 

 

Opracowanie: Redakcja serwisu, Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.