Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Monika Latkowska

Trzykrotka Andersona

Tradescantia × andersoniana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: kępiasty
Wysokość: 50 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, niebieska
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - IX
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trzykrotka Andersona swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. Uprawiana jest jako roślina ozdobna w całej Europie, w tym także w Polsce. Należy do rodziny kamelinowate (Commelinaceae).

Trzykrotka Andersona - opis

Trzykrotka Andersona to bylina o lekko wzniesionym, kępiastym pokroju. Zazwyczaj osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Liście są wydłużone, ostro zakończone, o lancetowatym kształcie, intensywnie zielone, wyglądem przypominające liście traw.
Okres kwitnienia trzykrotki Andersona rozpoczyna się w czerwcu i trwa nawet do września. Roślina kwitnie obficie. Zebrane w wiechowate kwiatostany niebieskie kwiaty składają się z trzech płatków i widocznych żółtych pręcików. Rozwijają się kolejno jeden po drugim - każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień. Podczas pochmurnej pogody kwiaty zamykają się. Dostępne są odmiany o różnych kolorach kwiatów: białych, niebieskich, niebieskofioletowych, fioletowych. Owocem trzykrotki jest torebka z kilkoma komorami, wewnątrz których znajdują się brązowe nasiona.

Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu >>>

Trzykrotka Andersona - warunki uprawy

Idealnym miejscem dla trzykrotki Andersona jest stanowisko półcieniste lub zacienione. Jeśli posadzimy roślinę w słońcu, musimy zapewnić jej stale wilgotną glebę o dobrej strukturze. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, dobrze zdrenowane, lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne. Jednak na glebach zdecydowanie słabszych również będzie rosła. Jest całkowicie mrozoodporna, choć wiosenne przymrozki mogą ją uszkodzić. Mimo to szybko się regeneruje.

Trzykrotka Andersona - pielęgnacja

Trzykrotka Andersona to roślina mało wymagająca. Warto wzmocnić ją nawozem wieloskładnikowym na wiosnę, a jesienią zasilić obornikiem - taki zabieg użyźni glebę i wzmocni roślinę. Po kwitnieniu wskazane jest silne przycięcie pędów. Dzięki temu roślina zakwitnie ponownie w danym sezonie, a przy okazji możemy zapobiegać niekontrolowanemu rozrostowi trzykrotki.
Trzykrotkę Andersona rozmnaża się przez wysiew nasion (taki zabieg musi być poprzedzony stratyfikacją). Łatwiejszym sposobem rozmnażania jest podział roślin (na wiosnę).

Trzykrotka Andersona - zastosowanie

Ze względu na to, że trzykrotka Andersona wyglądem przypomina kępę ozdobnych traw, bardzo dobrze prezentuje się w okolicach stawów i oczek wodnych. Będzie ciekawym uzupełnieniem rabat bylinowych lub jednorocznych. Można ją także uprawiać w pojemnikach, dzięki temu wykorzystamy ją jako ozdobę balkonu lub tarasu.

 

Opracowanie: Redakcja Wymarzonyogrod.pl
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.