Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Trójsklepka owłosiona

Tricyrtis hirta
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Wysokość: 40 cm - 60 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - XI
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trójsklepka owłosiona swoje korzenie ma w Azji. W Polsce nie jest popularna, chętniej uprawiana jest przez fanów storczyków. Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae). Inna nazwa: storczyk ropuszy.

>> Przeczytaj też: Pustynnik, liatra, trytoma: egzotyczne rośliny w ogrodzie

Trójsklepka owłosiona - opis

Trójsklepka owłosiona zaliczana jest do bylin egzotycznych. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój. Jak na rodzinę liliowatych przystało, tworzy kłącza. Osiąga od 40 do 60 cm wysokości. Zarówno łodygi, jak i liście pokryte są gęsto drobnymi włoskami (stąd wziął się drugi człon nazwy gatunkowej). Liście są ostro zakończone, zielone, wydłużone, lancetowate, osadzone naprzemiennie.
Główną ozdobą trójsklepki owłosionej są dekoracyjne kwiaty, podobne do storczyka. Pojedynczy kwiat ma sześć sztywnych, ułożonych gwiaździście, wywiniętych na zewnątrz płatków. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w sierpniu i trwa nawet do listopada. Kwiaty zebrane są w nieduże kwiatostany. Płatki kwiatów są zazwyczaj białe z licznymi czerwonymi lub bordowymi plamkami.

Trójsklepka owłosiona - ciekawe odmiany

  • ‘Masamunei’ – odmiana o kwiatach liliowych z fioletowymi plamkami
  • ‘Alba’ – odmiana o kwitach białych
  • ‘Raspberry Mouse’ – odmiana o kwiatach czerwonych

Trójsklepka owłosiona - warunki uprawy i pielęgnacja

Trójsklepka owłosiona najlepiej rośnie miejscu półcienistym i osłoniętym od wiatrów. Gleba powinna być żyzna, przewiewna, dobrze zdrenowana, o lekko kwaśnym odczynie i stale wilgotnym podłożu. Roślina nie lubi stojącej wody, dlatego gleb gliniastych raczej nie bierzmy pod uwagę w uprawie trójsklepki. Uznawana jest za roślinę mrozoodporną, jednak młode okazy oraz te uprawiane w chłodniejszych rejonach Polski lepiej jest okrywać na zimę.

Aby roślina dobrze rosła i zimowała, trzeba przed wysadzeniem  odpowiednio przygotować podłoże. Zadbajmy o drenaż oraz o wzmocnienie rabaty kompostem i torfem. Przez cały okres wegetacji roślinę należy regularnie podlewać. Trójsklepkę rozmnaża się wiosną przez podział kłączy.

Trójsklepka owłosiona - zastosowanie

Trójsklepka owłosiona to roślina, którą można uprawiać zarówno w pojemniku, jak i na rabatach w gruncie. Sprawdzi się na skalniakach. Dobrze prezentuje się w towarzystwie funkii oraz żurawek. Ze względu na swój nietypowy wygląd nadaje ogrodom egzotyczny charakter. Kwiaty trójsklepki długo utrzymują się w wazonie, dlatego można wykorzystać ją  w bukieciarstwie.

>> Przeczytaj też: Najlepsze rośliny ogrodowe na kwiat cięty

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.