Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trójlist zielonopłatkowy

Trillium chloropetalum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 30 cm - 40 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trójlist zielonopłatkowy to roślina wieloletnia należąca do rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). W środowisku naturalnym występuje w lasach i na łąkach Ameryki Północnej. W Polsce trójlist zielonopłatkowy jest uprawiany jako roślina ozdobna. Bylina osiąga do 40 cm wysokości. Charakteryzuje ją symetryczna budowa: z każdego pędu wyrastają trzy liście, trzy działki kielicha i trzy płatki.
Trójlist zielonopłatkowy kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty mogą mieć różną barwę – często dostępne są odmiany kwitnące na biało i ciemnoczerwono.

Trójlist zielonopłatkowy wymaga stanowisk częściowo lub całkowicie zacienionych. Najlepiej rośnie pod osłoną drzew lub większych krzewów. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie kwaśnym do obojętnego. Może rosnąć na podłożach torfowych. Zaleca się ją sadzić wiosną. W czasie upałów wymaga podlewania. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne, np. obornikiem czy kompostem. Warto stosować ściółkowanie gleby (to ogranicza zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby). Rośnie wolno. Źle znosi przesadzanie.

Trójlist zielonopłatkowy można wykorzystać do tworzenia niskich rabat w zacienionych miejscach. Z powodzeniem można także traktować ją jako roślinę okrywową, sadzoną pod drzewami. Tworzy dobre kompozycje z funkiami, paprociami, żurawkami, innymi gatunkami trójlistów oraz konwaliami. Można ją stosować do urządzania ogrodów leśnych i angielskich.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.