Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trójlist wczesny

Trillium kurabayashii
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, lekko rozłożysty
Wysokość: 25 cm - 50 cm
Barwa liści/igieł: zielona, nakrapiana
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała, żółta, różowa, czerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trójlist wczesny to nietypowa i wyjątkowo dekoracyjna roślina, która pochodzi z Ameryki Północnej (w stanie naturalnym występuje tylko na tym obszarze). W Polsce jest mało znana. Potocznie nazywana jest potrójną lilią. Należy do rodziny melantkowatych (Melanthiaceae).

Trójlist wczesny - opis

Trójlist wczesny jest to bylina, dorastająca do 50 cm wysokości. Pędem podziemnym jest słabo rozgałęzione kłącze, które posiada pąk szczytowy, kilka katafili (czyli liści wczesnych, młodocianych) oraz korzenie przybyszowe. Trójlist nie wytwarza liści właściwych. Z pąka szczytowego wyrasta kwiatostan na lekko wzniesionym głąbiku. Wokół głąbika ukazują się także trzy przysadki tworzące okółek. Te właśnie przysadki wyglądają jak liście otaczające kwiat. Są zielone lub nakrapiane (w zależności od odmiany). Mogą posiadać ogonki lub przyjmować postać siedzącą. Ich kształt jest jajowaty, eliptyczny lub odwrotnie jajowaty. Silnie zaznaczone jest ich unerwienie.

Trójlist wczesny kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty są obupłciowe, szypułkowe, składają się z trzech kasztanowych lub zielonych działek kielicha i najczęściej trzech wzniesionych i lekko odchylonych płatków korony w kolorze czerwonym, liliowym, białym, żółtym lub zielonym. W zależności od odmiany owocem może być czerwona, mięsista jagoda lub zielonożółta, mączysta torebka. Nasiona są eliptyczne, na powierzchni mają biały lub żółty nalot, zawierają oleiste ciało tłuszczowe zwane elajosomem.

Trójlist wczesny - warunki uprawy

Chociaż roślina w naszym klimacie nie jest znana, to bez obaw można ją uprawiać w Polsce. Preferuje stanowisko cieniste lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna. Lubi lekko kwaśne podłoże, nie znosi zastojów wody oraz suszy.
Trójlist wczesny jest mrozoodporny. Jednak późnym latem część nadziemna zamiera, roślina wchodzi w stan spoczynku, który trwa do wiosny.

Trójlist wczesny - pielęgnacja

Trójlist wczesny rośnie wolno, dlatego nie należy się za wcześnie martwić o niepowodzenie uprawy. Warto zwracać uwagę na wilgotność podłoża, zwłaszcza pod koronami drzew może jej brakować. Stosowanie co roku nawożenia wieloskładnikowego może zapewnić piękny wzrost i zdrowotność rośliny.
Trójlist rozmnaża się wegetatywnie przez podział kłączy. Zabieg ten należy przeprowadzać po przekwitnięciu. Roślinę można też rozmnażać generatywnie przez nasiona, jednak dla amatorów jest to dość skomplikowany sposób, gdyż nasiona wymagają wielu zabiegów przed wysiewem.

Trójlist wczesny - zastosowanie

Trójlist wczesny to idealna roślina na zacienione rabaty. Dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin cieniolubnych, takich jak barwinek mniejszy czy hosty. Jednak równie dobrze prezentuje się z innymi przedstawicielami tego rodzaju. Roślina doskonale poradzi sobie posadzona pod kronami drzew i krzewów lub w cieniu murów i płotów.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.