Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Trojeść amerykańska

Asclepias syriaca
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 1,5 m - 1,8 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowoczerwona
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Trojeść amerykańska pochodzi z Ameryki Północnej, zadomowiła się jednak na obszarze naszego kraju. Należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae).

Trojeść amerykańska - opis

Trojeść amerykańska jest byliną o wzniesionym pokroju i prostej, lekko owłosionej łodydze. Osiąga maksymalnie 1,5-1,8 m wysokości. Liście mają wydłużony kształt, dorastają do 20 cm długości. Roślina kwitnie dopiero w trzecim roku po wysianiu. Okres kwitnienia: od czerwca do sierpnia (w zależności od odmiany oraz od warunków pogodowych). Różowoczerwone kwiaty zebrane są w wyrastające z kątów liści kwiatostany, przypominające kształtem baldachy. Kwiaty wydzielają silny, przyjemny zapach. Roślina jest silnie miododajna.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze rośliny miododajne do ogrodu i na działkę

Owocem jest miękka, kolczasta i owłosiona torebka. Znajdujące się w niej nasiona są spłaszczone i okrągłe, o długich, jedwabistych włoskach aparatu lotnego.
Trojeść amerykańska jest rośliną trującą (zawiera niebezpieczny sok mleczny).

Poznaj też trojeść bulwiastą

Trojeść amerykańska - warunki uprawy

Bardzo ważny jest dostęp do słońca dla tej rośliny. W miejscach półcienistych praktycznie nie kwitnie, a w cienistych zupełnie zanika. Preferuje podłoże żyzne, jednak na tych słabszych ziemiach radzi sobie równie dobrze. Lubi gleby przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Ma szeroki zakres co do tolerancji pH, urośnie zarówno na glebach o pH lekko kwaśnym, jak i zasadowym. Miejsce dla trojeści powinno być zaciszne, wolne od przeciągów.

Trojeść amerykańska - pielęgnacja

Pielęgnując trojeść amerykańską należy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza młodych egzemplarzy (starsze dość dobrze znoszą okresy suszy).
Na wiosnę warto zasilić trojeść nawozem wieloskładnikowym, dzięki temu zabiegowi zwiększy się ilość nektaru w kwiatach, a co za tym idzie większe będzie zainteresowanie rośliną przez owady, a ilość miodu wytworzonego z tego pożytku będzie się zwiększać.
Trojeść amerykańską można rozmnażać przez nasiona wysiewane wiosną na rozsadniku. Roślinę można też rozmnażać wegetatywnie przez podział podziemnych rozłogów - wtedy zakwita już w drugim, a nie w trzecim roku, jak to bywa przy rozmnażaniu z nasion.

Trojeść amerykańska - zastosowanie

Trojeść amerykańska idealnie nadaje się jako uzupełnienie rabat miododajnych. Często stosowana jest do obsadzania nieużytków. W ogrodzie trojeść amerykańska bardzo ładnie prezentuje się w towarzystwie krzewów, np. perukowca podolskiego, derenia białego oraz traw ozdobnych. Dzięki temu uzyskujemy lekkie i swobodne nasadzenia. Zarówno owoce, jak puch z nasion, wykorzystywane są do wypychania materaców.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.