Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: photos.com

Trawa pampasowa = kortaderia pampasowa

Cortaderia selloana
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: strzelisty
Wysokość: 2 m - 3 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: kremowa, biała, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Trawa pampasowa to wieloletnia trawa ozdobna, bylina należąca do rodziny wiechlinowatych. Od innych gatunków traw trawę pampasową wyróżniają wielkie i niezwykle dekoracyjne kwiatostany.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa jest rośliną dość wysoką – zwykle dorasta do 2–3 m wysokości, ale bywają również odmiany niższe, osiągające niespełna metr wysokości.
Trawa pampasowa tworzy dość duże, zwarte kępy, złożone z wąskich, długich, sztywnych liści, lekko przewieszających się na zewnątrz. Brzeg blaszki liściowej pokrywają ostre ząbki, mogące prowadzić do uszkodzeń skóry, o ile podczas prac pielęgnacyjnych nie zostanie zachowana należyta ostrożność.

Trawa pampasowa uprawa i zimowanie

Trawa pampasowa najlepiej rośnie na stanowiskach dość wilgotnych i słonecznych oraz na glebach żyznych i stosunkowo przepuszczalnych. Niestety ta trawa ozdobna niezbyt dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych – w ostrzejsze zimy często przemarza, poza tym bardzo szkodzą jej w tym okresie zbyt wilgotne stanowiska. Trawa pampasowa nie najlepiej również znosi coroczne wykopywanie (uszkodzenia systemu korzeniowego), dlatego jednym z lepszych sposobów na zadowalającą uprawę, jest posadzenie jej w dużej donicy i przechowywanie przez zimę w chłodnym i widnym pomieszczeniu.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Cortaderia selloana - odmiany

Odmiana ‘Pumila’ (o kremowych kwiatostanach) najlepiej ze wszystkich traw pampasowych znosi niskie temperatury. Poza odmianą ‘Pumila’ na uwagę zasługuje również odmiana ‘Splendid Star’, dorastająca do około 1 m wysokości, o biało paskowanych liściach.

Niestety, w naszym klimacie trawie pampasowej nie zawsze uda się zakwitnąć przed nastaniem zimy (wrzesień-październik. Jeśli to jednak nastąpi, ogromne, wiechowate kwiatostany wyglądają bardzo okazale i stanowią jeden z najpiękniejszych akcentów jesiennego ogrodu. Co ciekawe trawy pampasowe są roślinami dwupiennymi, a więc do zawiązania nasion potrzebne są co najmniej dwa osobniki różnej płci. Jest to ważna informacja dla osób, które planują zebranie nasion z własnych egzemplarzy roślin. Trawę pampasową można również rozmnażać przez podział kępy. W cieplejszych rejonach Europy, uprawia się piękne odmiany kortaderii o różnych barwach kwiatostanów (np. różowe, białe), niestety w naszym klimacie zwykle nie udaje się im zakwitnąć. Dlatego warto wybierać rośliny sprawdzone, które lepiej sobie radzą od delikatniejszych krewniaków.

>>Przeczytaj też: Ostnice: ozdobne trawy. Trawy ozdobne w ogrodzie ZDJĘCIA

Trawy pampasowe zastosowanie

Trawy pampasowe mogą być wspaniałą ozdobą rabat bylinowych, a ich dekoracyjne kwiatostany znakomicie nadają się na kwiat cięty oraz do suszenia.

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.