Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tojeść orszelinowa

Lysimachia clethroides
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: do 70 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - IX
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tojeść orszelinowa to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie na terenie Chin i Japonii. Ma pokrój wzniesiony. Dorasta do 80 cm wysokości. Liście są lancetowate, ostro zakończone. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Na rynku można dostać odmiany o różnobarwnych liściach (np. ‘Geisha’). Kwiaty tojeści orszelinowej  są drobne o białej barwie, tworzą przewieszające się grona przypominające lisi ogon. Tojeść kwitnie latem – od lipca do września.

Tojeść orszelinową można uprawiać na stanowiskach słonecznych (obficiej kwitnie) lub lekko zacienionych (wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych). Toleruje różne typy gleb. Nie znosi jednak podłoży suchych, np. piaszczystych lub kamienistych. Jest wrażliwa na niedobór wody. Warto stosować ściółkowanie podłoża.
Tojeść orszelinową
można sadzić jesienią lub wiosną. Wymaga okrycia, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski. Warto także przyciąć zaschnięte pędy. W czasie sezonu powinna być regularnie podlewana. Sporadycznie (np. 1-2 razy w sezonie) można dokarmić ją nawozami wieloskładnikowymi. W dobrych warunkach może być gatunkiem ekspansywnym. Łatwo można ją rozmnożyć przez podział kłączy.

Tojeść orszelinową warto wykorzystywać do tworzenia zacienionych rabat. Roślina dobrze wygląda w większych grupach sadzona na tle drzew i krzewów. Nadaje się do tworzenia ogrodów wiejskich, leśnych i orientalnych.

Tekst: Michał Mazik
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.