Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Tojad dzióbaty - tojad pstry

Aconitum variegatum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój:
Wysokość: 50 cm - 1,5 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: niebieskofioletowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VI - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Tojad dzióbaty, nazywany także tojadem pstrym, to dość rzadka bylina otoczona szczególną ochroną jako gatunek zagrożony. W warunkach naturalnych występuje na wyżynach (Małopolskiej i Sudeckiej) i w górach (Karpatach i Sudetach), a także w wilgotnych lasach liściastych na Pojezierzu Kaszubskim i Gdańskim. Poza Polską rośnie także dziko w południowej i wschodniej Europie oraz w Turcji.

Tojad dzióbaty

Tojad dzióbaty w ogrodach sadzony jest stosunkowo rzadko. Niegdyś porastał wiejskie ogrody oraz tereny wokół cmentarzy. Dzisiaj sadzony jest w niewielkich grupach w ogrodach naturalistycznych lub wiejskich.
Tojad dzióbaty należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). Bylina ma bulwiasty, brunatny korzeń. Łodyga jest słabo ulistniona, gruba i sztywna, dorastająca do 50-150 cm wysokości, często się wygina. Liście są duże, dłoniasto złożone (5-7-dzielne), osadzone na długich ogonkach.
Tojad dzióbaty kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są niebieskofioletowe, rzadziej białawe lub pstre. Są bardzo dekoracyjne i często bywają zrywane do bukietów. Często są odwiedzane przez trzmiele.
Tojad dzióbaty nie ma wygórowanych wymagań i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, w lekkim półcieniu.

W listopadzie łodygi tojadu skracamy do wysokości około 20 cm. Tojad dzióbaty jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga zabezpieczania na zimę. Aby rozmnożyć tojad dzióbaty wystarczy jego bulwiaste kłącza podzielić na wiosnę i rozsadzić w nowych miejscach.

Tojad - roślina trująca

Nie poleca się sadzenia tojadu w ogrodach, gdzie przebywają dzieci, gdyż wszystkie części rośliny są silnie trujące!

>>Przeczytaj też: Trujące rośliny ogrodowe: poznaj trujące kwiaty, trujące krzewy i pnącza w ogrodzie

Poznaj inne trujące rośliny ogrodowe:
 

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.