Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Tiarella sercolistna

Tiarella cordifolia
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: krzaczasty
Wysokość: 20 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VI
Roślina ozdobna z: liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tiarella sercolistna to niska bylina pochodzi z widnych lasów Ameryki Północnej, gdzie wchodzi w skład runa leśnego. Ma delikatne jasne liście. Wiosną rozwijają się drobniutkie białe kwiaty zebrane w groniaste, puszyste kwiatostany. Jest to doskonała roślina okrywowa. Tworzy długie rozłogi, którymi może się wcisnąć w każde miejsce. Dobrze czuje się w cieniu, nawet pod parasolem liści większych bylin.

Tiarella sercolistna najlepiej rośnie w przepuszczalnej, próchnicznej i żyznej glebie, ale znosi też słabsze podłoże, pod warunkiem że nie jest ono zbyt suche (nie lubi jednak podmokłej gliniastej gleby). Łatwo można ją rozmnożyć, odrywając ukorzenione roślinki, które wyrastają na końcach rozłogów. Można też dzielić starsze egzemplarze. Na 1 m2 sadzi się 15 roślin. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.