Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.thinkstockphotos.com

Tawułka chińska

Astilbe chinensis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: nieregularny
Wysokość: 20 cm - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: fioletowa, różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - X
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Tawułka chińska, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Dalekiego Wschodu (z Chin). Równie popularna jest w Korei. W Polsce znana od lat i często stosowana w ogrodach. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).

Tawułka chińska - opis

Tawułka chińska to roślina wieloletnia o wzniesionym, często nieregularnym pokroju (może być kępiasty, zwarty). W zależności od odmiany może dorastać nawet do 2 m wysokości. Łodyga jest dość sztywna, pokryta małymi, brązowymi włoskami. Liście są wydłużone, jajowate, podwójnie piłkowane, ciemnozielone.
Tawułka chińska kwitnie od lipca nawet do października (niektóre odmiany utrzymują kwiaty do pierwszych mrozów). Kwiaty są koloru od jasnoróżowego do lekko fioletowego. Małe i drobne, zebrane w puszyste, zwarte kwiatostany, bardzo charakterystyczne dla tawułki. Owoce - wielonasienne torebki z dwoma dzióbkami - pojawiają się późną jesienią.
Ciekawą odmianą jest 'Pumila', wyróżniająca się fioletowymi kwiatami, które pojawiają się we wrześniu i październiku.

>>Przeczytaj też: Tawuły i tawułki – czym się różnią te rośliny ozdobne?

Tawułka chińska - warunki uprawy

Tawułka chińska preferuje wystawę półcienistą lub cienistą. Podłoże powinno być żyzne i próchnicze, przewiewne i dość wilgotne. Roślina toleruje krótkie niedobory wody, jednak silne nasłonecznienie może powodować szybkie usychanie okazów. Jest dość odporna na niskie temperatury.

Tawułka chińska - pielęgnacja

Tawułka chińska nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Przez cały okres wegetacji należy ją regularnie podlewać. Młode okazy warto okrywać na zimę. Roślina dobrze znosi przycinanie, które wykonuje się na wiosnę.
Tawułka źle znosi nawożenie mineralne, bardziej wskazane jest nawożenie organiczne, najlepiej kompostem w okresie wiosennym. Warto raz na 5 lat odmładzać rośliny i dzielić je. Tawułka rozmnaża się przez podział rośliny (jesienią), a także przez odrosty korzeniowe (wiosną) lub przez wysiew nasion. Ten ostatni w warunkach amatorskich jest dość skomplikowany.

Tawułka chińska - zastosowanie

Tawułka chińska to dość niska bylina, która zdobi rabaty latem i jesienią. Idealnie sprawdza się w małych ogrodach. Dobrze prezentuje się na skalnikach czy na brzegach oczek wodnych. Można ją wykorzystać na żywopłot w miejscach wilgotnych i zacienionych. Nadaje ogrodom naturalistyczny, romantyczny charakter. Tawułka chińska dobrze prezentuje się w grupie. Kwiatostany długo utrzymują się na roślinie, a te przekwitłe zdobią okaz nawet zimą.

Poznaj inne tawułki:

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.