Szałwia omszona (wspaniała) ‘Adrian’ - Salvia nemorosa ‘Adrian’ = Salvia superba ‘Adrian’ = Salvia sylvestris ‘Adrian’

2022-03-23 14:08

Szałwia omszona ‘Adrian’ to odmiana naszej rodzimej byliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), rosnącej na suchych łąkach i przy polnych drogach.

Szałwia omszona ‘Adrian’
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Szałwia omszona ‘Adrian’

Spis treści

  1. Szałwia omszona ‘Adrian’ - opis
  2. Szałwia omszona ‘Adrian’ - kwiaty
  3. Szałwia omszona ‘Adrian’ - warunki uprawy
  4. Szałwia omszona ‘Adrian’ - sadzenie i rozmnażanie

Szałwia omszona ‘Adrian’ - opis

Szałwia omszona ‘Adrian’ rośnie nieco wolniej od gatunku i tworzy niezbyt wysokie, gęste, zwarte kępy, osiągające 50 cm wysokości i około 40 cm. szerokości Jej liczne pędy są czterokanciaste, wzniesione, delikatnie omszone. Omszone są też lancetowate, lekko pomarszczone liście, siedzące, ułożone na pędach naprzeciwlegle. Na zimę liście opadają.

Szałwia omszona ‘Adrian’ - kwiaty

Szałwia omszona ‘Adrian’ zakwita obficie już w maju i kwitnie nieprzerwanie aż do sierpnia. Przycinanie przekwitających kwiatostanów powoduje wydłużenie okresu kwitnienia, a przycięcie przekwitniętej rośliny w sierpniu powoduje jej ponowne kwitnienie na przełomie września i października.

Kwiaty są białe, grzbieciste, ułożone w okółkach, o dwuwargowym kielichu i wyraźnie dwuwarstwowej koronie, z dwoma pręcikami wewnątrz. Kwiaty zebrane są w kłosowate kwiatostany na szczytach pędów. U podstawy każdego kwiatu znajduje się biała dekoracyjna podsadka kwiatowa.

Kwiatostany rozgałęziają się dodatkowo u nasady. Kwiaty są miododajne, wabią motyle. Strzeliste, dekoracyjne kwiatostany nadają się również jako kwiaty cięte.Każdej wiosny należy usunąć zeszłoroczne, zaschnięte liście i pędy. Można roślinę wówczas nawieźć nawozem wieloskładnikowym.

Szałwia omszona ‘Adrian’ - warunki uprawy

Szałwia omszona ‘Adrian’ jest mało podatna na choroby, toleruje słabsze gleby, okresową suszę i warunki miejskie. Najlepiej rośnie i kwitnie na żyznych, lekko wilgotnych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych i ciepłych glebach. Dobrze rośnie zarówno w półcieniu, jak i w słońcu, ale w miejscach słonecznych kwitnie obficiej, za to krócej. Całkowicie odporna na mróz. Nie wymaga zabezpieczenia na zimę.

Szałwia omszona ‘Adrian’ to doskonała bylina na tereny zieleni (zwłaszcza do nasadzeń w zieleni osiedlowej), ogrodów przydomowych i parków w stylu naturalistycznym. Świetnie nadaje się na rabaty, niskie obwódki, słoneczne skarpy oraz do ogrodów skalnych. Doskonale wygląda zarówno sadzona w grupach jedno odmianowych (należy wtedy sadzić około 9 roślin na 1m2) lub jednogatunkowych z innymi szałwiami, jak też w połączeniu z innymi gatunkami krzewów czy bylin.

Szałwia omszona ‘Adrian’ - sadzenie i rozmnażanie

Może być również sadzona w pojemnikach, pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia na zimę. Szałwia omszona ‘Adrian’ może być rozmnażana przez nasiona (wysiew w czerwcu na rozsadniku), podział roślin (wczesną wiosna lub jesienią, po kwitnieniu) lub przez kilkuwęzłowe sadzonki półzdrewniałe, pobierane i ukorzeniane po kwitnieniu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Pokrój krzewiasty