Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Piotr Gorączko

Świerząbek orzęsiony

Chaerophyllum hirsutum
Kategoria: Byliny
Podlewanie: dużo
Pokrój: wzniesiony, kępiasty
Wysokość: 50 cm - 1 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: V - VIII
Roślina ozdobna z: kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Bylina pospolita na południu kraju, często występuje w Tatrach, Sudetach i Bieszczadach. Rośnie w wilgotnych lasach, zaroślach i na łąkach, wzdłuż potoków oraz w górskich dolinach. Ma delikatne pierzaste liście przypominające liście pietruszki. Drobne białe lub rzadziej jasnoróżowe kwiaty zebrane są w kwiatostany zwane baldachami. Zwykle kwitnie obficie i długo, nadając rabacie lekkości.

W sprzyjającym środowisku (wilgotne i żyzne podłoże) bardzo łatwo się rozsiewa, dlatego trzeba go mieć pod kontrolą. Wystarczy obrywać przekwitłe kwiaty, by nie dopuścić do zawiązania zbyt wielu nasion. Odmiana ogrodowa 'Rosea' (na zdjęciu) wykorzystywana jest w ogrodach naturalistycznych. (eb-g)

Tekst: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Tagi: bylina
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.