Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Stokezja gładka

Stokesia laevis
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: zwarty, wzniesiony
Wysokość: 15 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: różowa, fioletowa, biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: VII - VIII
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Stokezja gładka pochodzi z południowo- wschodnich Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Nazwa stokezja pochodzi od botanika Jonathana Stokes, był on dobrym przyjacielem syna Linneusza. Stokezja należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

>>Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

Stokezja gładka - opis

Stokezja gładka to bylina o wzniesionym i zwartym pokroju. Przeważnie osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Pędy są dość sztywne, duże, jasnozielone liście mają owalny i lekko lancetowaty kształt, są szorstkie w dotyku. Okres kwitnienia stokezji przypada od lipca do sierpnia, jednak czasem kwitnienie może być przedłużone nawet do września. Kwiaty to- duże koszyczki, umieszczone na długich, ulistnionych pędach, mogą mieć kolor biały, różowy, filetowy (zależy o odmiany).

Stokezja gładka - warunki uprawy

Stokezja gładka najlepiej radzi sobie w miejscu słonecznym i ciepłym. Na wystawie półcienistej zdecydowanie słabiej rośnie oraz kwitnie. Lubi gleby lekkie, piaszczysto-gliniaste
i przepuszczalne. Odczyn gleby może wahać się od obojętnego do lekko kwasowego. Na ciężkich glebach szybko może dochodzić do gnicia korzeni, gdyż woda znajdująca się w podłożu nie ma możliwości łatwego odpływu. Stokezja jest mrozoodporna, jednak młode okazy lepiej okrywać na zimę.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Stokezja gładka - pielęgnacja

Można raz na jakiś czas, najlepiej na wiosnę wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Należy zapewnić drenaż w podłożu, aby woda nie zalegała, ponieważ przy uprawie stokezji taka sytuacja szybko może prowadzić do chorób grzybowych. Po kwitnieniu dobrze jest usunąć przekwitłe kwiaty, wpłynie to korzystnie na krzewienie się rośliny i zwiększone kwitnienie w kolejnym sezonie. Stokezję rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny.

Stokezja gładka - zastosowanie

Stokezja gładka bardzo ładnie prezentuje się w grupie na rabatach przydomowych. Można ją wykorzystać jako roślinę zadarniającą sadząc w okolicy oczek wodnych czy skalniaków.
Z powodzeniem można uprawiać  ją również w pojemnikach - ciekawie prezentuje się na parapetach, balkonach i tarasach. Można ją także wykorzystać jako kwiat cięty w bukieciarstwie - długo utrzymuje świeżość.

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.