Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Maria Muszalska

Smagliczka skalna

Aurinia saxatilis (Alyssum saxatile)
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: nieregularny, kępiasty, wzniesiony
Wysokość: 10 cm - 30 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: kwiatów, liści/igieł

Galeria zdjęć:

Opis:

Smagliczka skalna (ang. basket of gold) to niska bylina, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Na stanowiskach naturalnych występują w Karpatach, w Polsce popularna w Pieninach. Tworzy rozetę o wysokości około 10-15 cm, złożoną z łopatkowatych lub równowąskich liści, pokrytych kutnerem, o nieco węższej nasadzie. Te byliny skalne mają kwiaty żółte, pachnące, zebrane na długich, z rzadka ulistnionych łodygach, tworzą obfite baldachogrona, dochodzące do wysokości 25-30 cm. Pojawiają się w kwietniu i maju. Jeśli lato jest wyjątkowo suche i upalne, smagliczka potrafi zakwitnąć ponownie we wrześniu.

Smagliczka skalna – uprawa

Smagliczki najlepiej rosną w słońcu. Są niewybredne w stosunku do gleby, doskonale potrafią przystosować się do stanowiska, gdzie rozrastają się silnie. To roślina długowieczna, odporna na mróz, strefa mrozoodporności – 6. te rośliny skalane w naturalnym środowisku rośnie w szczelinach i na skałach wapiennych. Najlepiej służy jej przewiewne, dość suche, przepuszczalne i lekko kamieniste podłoże.

Alyssum saxatile w ogrodzie

Jedna z podstawowych bylin wiosennych. Doskonała na wiosenne rabaty oraz do ogrodów skalnych, dobrze porasta murki. Smagliczka może być sadzona pojedynczo lub w grupach po 2-3 sztuki. W celu uzyskania zadarnień sadzimy do 11 roślin/m2. Po przekwitnięciu jej kutnerowate liście stanowią ozdobę ogrodu, aż do późnej jesieni.

Smagliczka – wysiew i sadzonkowanie

Może być rozmnażana z nasion, lub sadzonek wierzchołkowych, które pobieramy w czerwcu lub w lipcu. W przypadku odmian ogrodowych – jedyny możliwy sposób rozmnażania to sadzonkowanie (wysiew nasion nie zapewni nam powtórzenia cech rośliny matecznej).

Tekst: Agnieszka Mike-Jeziorska
Opracowanie: Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.