Słonecznik wierzbolistny - Helianthus salicifolius

2022-04-11 14:07

Słonecznik wierzbolistny pochodzi z północnoamerykańskich okolic prerii. W Polsce jest rzadko uprawiany. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Słonecznik wierzbolistny
Autor: www.gettyimages.com Słonecznik wierzbolistny

Spis treści

  1. Słonecznik wierzbolistny - opis
  2. Słonecznik wierzbolistny - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Słonecznik wierzbolistny - zastosowanie

Słonecznik wierzbolistny - opis

Słonecznik wierzbolistny to bylina o lekko wzniesionym, przewieszającym się pokroju, nietypowym jak dla roślin z rodziny astrowatych. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Łodygi są dość sztywne, gęsto pokryte wąskimi, zielonymi, zwisającymi liśćmi, podobnymi do liści wierzby. Okres kwitnienia słonecznika wierzbolistnego przypada od września do października. Kwiaty są koszyczkowate, intensywnie żółte, osadzone na szczytach pędów, bardzo liczne. Niestety, roślina nie zawsze zdąży zakwitnąć przed przymrozkami - bywa, że w danym roku w ogóle nie zawiąże kwiatów.

Słonecznik wierzbolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Słonecznik wierzbolistny jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne i ciepłe, z dala od przeciągów. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, dość przewiewna i średnio wilgotna. Zdecydowanie lepiej czuje się na ternach suchych niż zalewowych. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Warto przycinać pędy gdy osiągną 50-100 cm wysokości, ten zabieg powoduje lepsze rozkrzewianie się okazów. Wiosną lub po jesiennych przymrozkach warto przyciąć suche pędy bardzo nisko. Do nawożenia starajmy się nie stosować nawozów azotowych, ponieważ powodują one zbyt bujny wzrost masy zielonej, a zmniejszą kwitnienie. Słonecznik wierzbolistny dość łatwo się rozmnaża przez odrosty korzeniowe.

Słonecznik wierzbolistny - zastosowanie

Z racji terminu swojego kwitnienia słonecznik wierzbolistny jest bardzo dobrą propozycją do rozweselania jesiennych rabat. Warto sadzić go w grupach. Ze względu na dość duże rozmiary może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Sprawdzi się na skalniakach, ale także przy skarpach nad wodą (tutaj posadźmy go na wzniesieniu, aby nie dochodziło do zalewania podłoża). Słonecznik wierzbolistny nadaje się także na kwiat cięty, można go wykorzystać w jesiennych bukietach. Roślinę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Poznaj też:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IX - X
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój przewieszający się