Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: www.gettyimages.com

Słonecznik wierzbolistny

Helianthus salicifolius
Kategoria: Byliny
Podlewanie: średnio
Pokrój: wzniesiony, przewieszający się
Wysokość: 1 m - 2 m
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Nie
Stanowisko:
Barwa kwiatów: żółta
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IX - X
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Słonecznik wierzbolistny pochodzi z północnoamerykańskich okolic prerii. W Polsce jest rzadko uprawiany. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Słonecznik wierzbolistny - opis

Słonecznik wierzbolistny to bylina o lekko wzniesionym, przewieszającym się pokroju, nietypowym jak dla roślin z rodziny astrowatych. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Łodygi są dość sztywne, gęsto pokryte wąskimi, zielonymi, zwisającymi liśćmi, podobnymi do liści wierzby. Okres kwitnienia słonecznika wierzbolistnego przypada od września do października. Kwiaty są koszyczkowate, intensywnie żółte, osadzone na szczytach pędów, bardzo liczne. Niestety, roślina nie zawsze zdąży zakwitnąć przed przymrozkami - bywa, że w danym roku w ogóle nie zawiąże kwiatów.

>>Przeczytaj też: Słoneczniki ozdobne: kiedy siać i jak pielęgnować. Odmiany słoneczników polecane do ogrodów

Słonecznik wierzbolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Słonecznik wierzbolistny jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca słoneczne i ciepłe, z dala od przeciągów. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, dość przewiewna i średnio wilgotna. Zdecydowanie lepiej czuje się na ternach suchych niż zalewowych. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Warto przycinać pędy gdy osiągną 50-100 cm wysokości, ten zabieg powoduje lepsze rozkrzewianie się okazów. Wiosną lub po jesiennych przymrozkach warto przyciąć suche pędy bardzo nisko. Do nawożenia starajmy się nie stosować nawozów azotowych, ponieważ powodują one zbyt bujny wzrost masy zielonej, a zmniejszą kwitnienie. Słonecznik wierzbolistny dość łatwo się rozmnaża przez odrosty korzeniowe.

>>Przeczytaj też: Zakładamy rabatę bylinową. Poradnik

Słonecznik wierzbolistny - zastosowanie

Z racji terminu swojego kwitnienia słonecznik wierzbolistny jest bardzo dobrą propozycją do rozweselania jesiennych rabat. Warto sadzić go w grupach. Ze względu na dość duże rozmiary może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Sprawdzi się na skalniakach, ale także przy skarpach nad wodą (tutaj posadźmy go na wzniesieniu, aby nie dochodziło do zalewania podłoża). Słonecznik wierzbolistny nadaje się także na kwiat cięty, można go wykorzystać w jesiennych bukietach. Roślinę można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach.

Poznaj też:

Tekst: Martyna Cieślińska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.