Facebook
Menu
Logo wymarzone rośliny
Klub ogrodnika Forum
Baza roślin wyszukiwanie zaawansowane
Byliny
lista roślin
fot: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Skalnica rozesłana

Saxifraga cespitosa
Kategoria: Byliny
Podlewanie: mało
Pokrój: płożący
Wysokość: 10 cm - 15 cm
Barwa liści/igieł: zielona
Zimozielone: Tak
Stanowisko:
Barwa kwiatów: biała
Wilgotność gleby:
Termin kwitnienia: IV - V
Roślina ozdobna z: liści/igieł, kwiatów

Galeria zdjęć:

Opis:

Skalnica rozesłana należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Podobnie jak inne skalnice, jest niską byliną darniową, wprost idealną na skalniaki. Skalnica rozesłana tworzy niskie, płaskie rozety, które wyglądają jak miękkie, zielone poduszeczki. Liście skalnicy rozesłanej są małe, zimozielone, pierzaste, o wąskich, zgiętych odcinkach. Małe, białe, pięciopłatkowe kwiaty skalnicy rozesłanej wyrastają na cienkich, czerwonawych pędach kwiatostanowych, dorastających do 10-15 cm wysokości. Skalnica rozesłana kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja. Często rozeta, która wytworzyła pęd kwiatowy zamiera po przekwitnięciu rośliny.
Skalnica rozesłana najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub słonecznym. Jeśli rośnie w pełnym słońcu, wymaga częstego podlewania. Gleba powinna być przepuszczalna, lekko wilgotna, próchniczna i wapienna. Skalnice najlepiej wyglądają w towarzystwie kamieni na skalniaku. Można je także sadzić na niskich rabatach, murkach, między płytami chodnikowymi lub w doniczkach. Rośliny sadzimy w małych grupach w sąsiedztwie innych niskich bylin o podobnych wymaganiach. Po przekwitnięciu pędy kwiatostanowe skalnicy rozesłanej należy wyciąć.
Skalnicę rozesłaną łatwo rozmnaża się przez podział rośliny wiosną. Rośliny (zwłaszcza młode) mogą przemarzać w mroźne i bezśnieżne zimy, dlatego warto okryć je jedliną.

Tekst: Paweł Romanowski
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.